Styl życia

Powstał ranking najbardziej nieuprzejmych miast. Gdzie w Polsce żyje się najgorzej?

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch

O polskich miastach krąży wiele legend i mitów. Co sprawia, że w jednym miejscu żyje nam się dobrze, a w innym nie jesteśmy w stanie wytrzymać tygodnia? Być może panująca w nich atmosfera. Dowodzi tego nowo powstały ranking najbardziej nieuprzejmych miast. Które z nich znalazły się na szczycie?

Ranking polskich miast

Duże miasta potrafią przytłoczyć pędem życia, zanieczyszczeniami i wielkogodzinnymi korkami. Są jednak miejsca, w których z jakichś przyczyn żyje się gorzej. Międzynarodowa platforma edukacyjna Preply opracowała ranking najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Obserwacje poczyniono w 19 największych miejscowościach i przepytano ponad 1500 mieszkańców.

Życie na kredycie

„Życie na kredycie” – nowy program TTV
„Życie na kredycie” – nowy program TTV Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Osoby, które w określonych miejscach żyją co najmniej rok, zapytano o częstotliwość obserwacji takich zachowań jak m.in. ignorowanie nieznajomych, rozmawianie przez głośnik w miejscu publicznym, niezwalnianie w pobliżu pieszych, wpychanie się w kolejkę, niedawanie napiwków lub bycie niegrzecznym wobec pracowników obsługi. Na tej podstawie wyłoniono top 10 miast.

Najbardziej nieuprzejme - gdzie żyje nam się najgorzej?

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Łódź. To właśnie tam mieszkańcy uznawani są za niekulturalnych za kierownicą, hałaśliwych i nieprzyjemnych.

- Zła sława ciągnie się za Łodzią od dwóch stuleci, głównie dlatego, że zawsze miała inny charakter niż pozostałe polskie miasta [...] Po upadku wielu zakładów i zmianie na ustrój socjalistyczny wzrost bezrobocia odbił się na ogólnym wizerunku miasta, które zaczęto w Polsce utożsamiać mocno na wyrost z centrum biedy, patologii i przestępczości - czytamy na stronie Preply. 

Drugie miejsce na podium zajął Lublin, trzecie Warszawa. Kolejne miasta w zestawieniu to: Częstochowa, Kraków, Radom, Gliwice, Kielce, Toruń i Olsztyn. 

Uprzejme miasta w Polsce

Czas na ranking przyjemnych do życia miast. Jak się okazuje, ludzie najbardziej życzliwie i przyjaźnie nastawieni są w Szczecinie oraz Wrocławiu. Autorzy rankingu tłumaczą to faktem, że oba miasta znajdują się bliżej zachodu, co może wpływać na zadowolenie z życia czy zarobki. Na kolejnych miejscach znalazły się Katowice, Gdańsk, Poznań, Gdynia, Rzeszów, Białystok, Bydgoszcz oraz Olsztyn.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Ludwiczak/EyeEm/GettyImages

Pozostałe wiadomości