Najbardziej przyjazne miasto świata według "The Economist". Jest zmiana lidera

Auckland, Nowa Zelandia
Bernd Hildebrandt/Pixabay
Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na globalnej jakości życia. Miasta na całym świecie są dziś mniej przyjazne i wyjątkowo mocno uderzyło to w Europę. M.in. dlatego Wiedeń stracił najwyższe miejsce w tegorocznym rankingu tygodnika "The Economist". Zwycięzcą okazało się nowozelandzkie Auckland. Gdzie jeszcze żyje się najlepiej? Jakie czynniki o tym decydują?

Najbardziej przyjazne miasto świata według "The Economist"

Pandemia wyniosła Auckland na najwyższe miejsce rankingu najbardziej przyjaznych miast do życia tygodnika "The Economist". Wyprzedziło ono Wiedeń - pierwszy w poprzednim rankingu.

- Szybko wprowadzony ciężki lockdown sprawił, że miasta jak Auckland czy Wellington szybko ponownie się otworzyły, co pozwoliło ich mieszkańcom na powrót do życia podobnego do tego, jakie mieliśmy przed pandemią - twierdzą eksperci "The Economist", wyjaśniając sukces nowozelandzkiego miasta. Ich zdaniem, polityka walki Nowej Zelandii z pandemią poprzez lockdowny wsparta aspektem geograficznym nowozelandzkich wysp przyczyniła się do szybkiej eliminacji zagrożenia, dodając jednocześnie swoim miastom silnego impulsu ożywienia.

Auckland - najbardziej przyjazne miasto świata

Ostatnim razem Auckland znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu w 2017 roku, uzyskując ósmą lokatę. Lider poprzednich lat - Wiedeń, w tym roku spadł na miejsce dwunaste. Wysokie, czwarte miejsce, w rankingu obejmującym 140 pozycji, uzyskała także stolica Nowej Zelandii - Wellington, plasując się zaraz za Osaką i Adelaidą.

Wpływ pandemii na miasta obrazuje także fakt, iż ostatni ranking miast przeprowadzony przez the Economist pochodzi z 2019 roku, podkreślając specyfikę pandemicznego roku 2020.

- Pandemia COVID-19 odcisnęła mocne piętno na globalną jakość życia - podkreślają eksperci tygodnika. - Miasta na całym świecie są dziś dużo mniej przyjazne do życia niż przed początkiem pandemii i wyjątkowo mocno uderzyło to w miejsca takie, jak Europa.

Unia Europejska zmagała się z rozpoczęciem szczepień, przez co uderzyło to w wiele państw, wliczając w to Austrię, która musiała wprowadzać więcej lockdownów niż mogłaby sobie życzyć. Osłabiło to wyniki miast w rankingu, m.in. przez wskaźnik dostępu do "kultury i środowiska". Innymi indykatorami służącymi ekspertom do oceniania miast był wskaźnik stabilności, ochrony zdrowia, edukacji oraz infrastruktury.

Po miłość do Nowej Zelandii. Janusz Leon Wiśniewski i jego narzeczona Ewelina Wojdyło. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Kobieta urodziła dziesięcioraczki. To rekord świata

Zła wiadomość dla wielu rodzin. Ceny żywności rosną, a podwyżki zasiłków będą zamrożone na 3 lata

Młodzi ludzie są zasypywani w sieci kadrami z "idealnego" życia. "Z tego wyniknie emocjonalna katastrofa"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości