Styl życia

Przyjaciel na dobre i na złe – jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Karan Kapoor/Getty Images

Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel? Mamy różne życiowe doświadczenia i każdy z nas udzieli nieco innej odpowiedzi na to pytanie – dla niektórych kluczową cechą dobrego przyjaciela będzie szczerość, dla innych wierność, a jeszcze inni wskażą tolerancję. Niezależnie od punktu widzenia, trudno mówić o prawdziwej przyjaźni, jeśli brak w relacji z drugim człowiekiem pewnych kluczowych wartości.

Charakterystyka prawdziwego przyjaciela to bardzo subiektywna sprawa, kluczowe wydają się jednak takie wartości, jak np. akceptacja i stałość. Dobry przyjaciel jest z nami zawsze, towarzyszy naszym sukcesom i porażkom. Jest osobą godną zaufania, wyrozumiałą. Jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel i dlaczego przyjaźń jest tak ważna w naszym życiu?

Jak być dobrym przyjacielem?

Jaki powinien być przyjaciel? Cechy najlepszego przyjaciela często trudno nam określić, wydaje się to raczej sprawą oczywistą i bardziej intuicyjną. Oto nasza subiektywna lista cech i wartości definiujących przyjaźń:

Szczerość

W różnych życiowych sytuacjach jesteśmy zmuszeni wcielać się w rozmaite role – w pracy lub w otoczeniu rodziny nie zawsze możemy pozwolić sobie na nieskrępowaną szczerość. Inaczej jest w relacji przyjacielskiej, która powinna opierać się na szczerości i akceptacji. Prawdziwy przyjaciel to ten , który nie wstydzi się swoich wad, nie waha się również mówić nam, co myśli.

Wyrozumiałość

Wszyscy mamy wady, które potrafią być niezwykle irytujące dla ludzi z naszego otoczenia. Kim jest prawdziwy przyjaciel? To ktoś, kto potrafi zaakceptować nas pomimo uciążliwych cech naszego charakteru. W towarzystwie przyjaciela nie musimy udawać bardziej zabawnych, towarzyskich i interesujących, jest on osobą, z którą możemy czuć się zupełnie swobodnie.

Empatia

Gdy staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel , musimy poruszyć kwestię empatii. Empatia to umiejętność wczucia się w problemy drugiego człowieka i spojrzenia na świat z jego punktu widzenia, pozwala zrozumieć przyjaciela. W sztuce empatii bardzo pomocna jest umiejętność słuchania.

Tolerancja

Ktoś, kto akceptuje nasze prawo do inności, to właśnie prawdziwy przyjaciel. Cechy takie jak tolerancja i szacunek są filarami prawdziwej przyjaźni. Przyjaciel potrafi bez obaw wyrażać własne zdanie, nie gani nas jednak, jeśli się z nim nie zgadzamy.

Trwałość

Po czym poznać prawdziwego przyjaciela ? Towarzyszy nam na różnych etapach życia i nawet jeśli jesteśmy w zupełnie innej niż on sytuacji, zawsze stara się nas zrozumieć. Prawdziwa przyjaźń przetrwa próbę czasu. Łatwo bowiem wejść w relację z osobą, która aktualnie przeżywa bardzo podobne problemy do naszych, o wiele trudniej jest próbować zrozumieć przyjaciela, który wchodzi na nową drogę życia, jaką jest np. małżeństwo lub macierzyństwo.

Dlaczego warto mieć przyjaciół?

Przyjaźń odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Człowiek to istota stworzona do życia we wspólnocie, dlatego samotność jest dla nas tak uciążliwa. Mało osób posiada wszystkie cechy idealnego przyjaciela , jednak badania wykazują, że ludzie potrafiący zbudować satysfakcjonującą, długotrwałą relację towarzyską żyją dłużej i są szczęśliwsi.

Gdy wiemy już, jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel, łatwiej jest nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto pielęgnować przyjaźń. Cechy dobrego przyjaciela sprawiają, że rozmowa z nim ma dla nas równie zbawienne działanie jak psychoterapia, pomaga nam się odprężyć i poczuć akceptowanym. Przyjaciel pomaga nam rozwiązać życiowe problemy, a nawet jeśli nie potrafi znaleźć żadnego rozwiązania, to na pewno zostaniemy przez niego wysłuchani. Idealny przyjaciel nie będzie nas również oceniał i postara się podejść do nas z empatią.

Kto to jest prawdziwy przyjaciel? To ktoś z kim możemy się śmiać i zwierzać z prawdziwych problemów, kto ma dla nas wiele zrozumienia, ponieważ zna nas od dawna. Przyjaciel to ktoś, kto poprawia nam nastrój i pozwala odreagować problemy, stanowi bufor dla często nieprzychylnej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, aby mieć choć jedną zaufaną osobę, którą możemy nazwać przyjacielem.

Zobacz wideo:

Michał Bajor o przyjaźni z Wojciechem Młynarskim
Michał Bajor o przyjaźni z Wojciechem Młynarskim
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości