Styl życia

Książki, po przeczytaniu których nie zaśniesz. Przerażające historie idealne na Halloween

Styl życia

Autor:
Milena
Jaworska
Źródło:
lubimyczytac.pl
Carol Yepes/Getty ImagesKsiążka na Halloween

Dreszcz emocji podczas lektury, to coś, czego najczęściej poszukujemy w okresie Halloween. Przygotowaliśmy dla was zestawienie przerażających książek. Co warto przeczytać przed świętem duchów?

Przerażające książki: Stephen King "Miasteczko Salem"

W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zaczynają dziać się dziwne, niezrozumiałe i straszne rzeczy. W niewyjaśnionych okolicznościach znikają lub umierają dzieci i dorośli. Jedna śmierć pociąga za sobą drugą, jakby miejsce to zamknięte było w błędnym kole. Czyżby Salem nawiedziły złe moce? Kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec, podejmuje zdeterminowaną walkę z wcielonym złem. "Miasteczko Salem" to klasyczny horror Stephena Kinga. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1975 roku. Natychmiast oczarowała czytelników, stając się tym samym bestsellerem na skalę świata. Ponadto książkę tę dwukrotnie zekranizowano.

Przerażające książki: Mary Shelley "Frankenstein"

Angielski żeglarz Robert Walton utknął wśród arktycznych lodów. Pewnego dnia do jego statku dotarł na saniach wycieńczony rozbitek: szwajcarski przyrodnik Wiktor Frankenstein. Gdy odzyskał siły, opowiedział Waltonowi o najwspanialszym i najstraszniejszym dziele swego życia, ludzkiej istocie ulepionej w laboratorium, która obróciła się przeciwko niemu. - "Frankenstein" to więcej niż powieść, to nowożytny mit. Zrodził się w okolicznościach, które obrosły legendą: w 1816, słynnym "roku bez lata", u podnóża szwajcarskich Alp, z gotyckiej zabawy poetów romantycznych, którzy umilali sobie deszczowe wieczory wymyślaniem opowieści niesamowitych. 19-letnia Mary Shelley zamknęła w nim swe refleksje o istocie życia, doświadczenie wczesnego macierzyństwa, fascynację i przerażenie potęgą nauki, senne i nie tylko senne koszmary - zaznacza wydawca.

Przerażające książki: Graham Masterton "Dom stu szeptów"

Na smaganych wiatrem wrzosowiskach stare domostwo strzeże swych sekretów - to idealny opis Dworu Wszystkich Świętych, czyli rozległej rezydencji położonej na skraju ponurego i mglistego Dartmoore. Były naczelnik więzienia zamieszkał we wspomnianej posiadłości, jednak po jego śmierci budynek trafił w ręce dzieci, dziedziców majątku. Choć ojciec od dawna był skłócony ze swoimi pociechami, te postanowiły wprowadzić się do pozostawionej im w spadku posiadłości. Tymczasem złowieszcza atmosfera wrzosowisk wdziera się do wszystkich pomieszczeń. Podłogi skrzypią, w tajemnych korytarzach odbija się echo, wiatr gwiżdże w kryjówce przygotowanej niegdyś dla katolickich duchownych. W dniu, w którym rodzina decyduje się opuścić Dwór Wszystkich Świętych i nigdy już tam nie wracać, we wnętrzu domu przepada bez wieści mały Timmy… Czyżby w tych starych murach od wieków gnieździło się zło?

Przerażające książki: Jay Anson "Amityville Horror"

George i Kathleen Lutz wprowadzili się do zakupionej za bezcen imponującej posesji na Long Island w przekonaniu, że oto ziszcza się ich amerykański sen, tymczasem dwadzieścia osiem dni, jakie spędzili w nowej siedzibie, można jedynie określić mianem istnego koszmaru. Wiedzieli wprawdzie, że poprzedni lokator zamordował tam z zimną krwią całą swoją rodzinę, nie byli jednak przygotowani na nieprzerwane pasmo coraz bardziej niepokojących zjawisk, jakie czekały ich w domu przy Ocean Avenue 112. "Niewinne" anomalie w postaci spontanicznych skoków temperatury, notorycznych zakłóceń na linii telefonicznej czy plagi much w środku zimy stanowiły jedynie preludium do drastyczniejszych doświadczeń, takich jak: przemieszczające się przedmioty, przerażające wizje, a nawet fizyczne przeobrażenia.

Wspomniana książka to rekonstrukcja zdarzeń oparta na zeznaniach samych Lutzów oraz innych bohaterów tej ponurej historii. W istocie, do zbadania zagadki domu w Amityville zaproszono szereg zajmujących się paranormalnymi zjawiskami specjalistów, w tym Eda i Lorraine Warrenów spopularyzowanych dziś za sprawą hollywoodzkich produkcji z cyklu "Obecność". A zdaniem Lorraine to coś, co drzemało w siedzibie Lutzów, wywodziło się "prosto z podziemnych czeluści"!

Przerażające książki: Stephen King "Carrie"

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują jej chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków, bo markowe ubrania to nie jej świat, dziwnie się zachowuje, a przede wszystkim ma szaloną matkę - religijną fanatyczkę. To właśnie rodzicielka za wszelką cenę usiłuje uchronić dziewczynę przed popełnieniem grzechu. Pewnego razu Carrie buntuje się przeciwko tym zasadom i idzie na szkolny bal wbrew woli matki. Gdy pada tam ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się krwawe piekło...

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło: lubimyczytac.pl

Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images

Pozostałe wiadomości