Styl życia

Współczesna wędrówka ludów, czyli Polacy się przeprowadzają. "Zreflektowaliśmy się, że jest nam ciasno"

Styl życia

Aktualizacja:

Miejsce zamieszkania zmieniamy średnio pięć razy w życiu. Ze wsi przeprowadzamy się do miasta i odwrotnie. Kto się na to decyduje? Co zmieniło się w trakcie pandemii? O tym opowiedzieli nam Maciej Mindak, ekspert nieruchomości i Tomasz Marcysiak, socjolog.

Współczesne wędrówki ludów

Ludzie migrowali od zarania dziejów i robią to także teraz. Z miast przeprowadzają się na wsie, ze wsi do miast. Jak zauważa socjolog Tomasz Marcysiak obecnie 60 proc. Polaków zamieszkuje miasta. Wiejski żywot w 43 tysiącach małych miejscowości wiedzie 15 milionów Polaków.

- Jak spojrzymy na historię decyzji migracyjnych, to zawsze była chęć uzyskania większego statusu, awansu społecznego i tak dalej. Dzisiaj jest podobnie, ludzie wyjeżdżają z małych miejscowości czy ze wsi, żeby robić karierę i szukać innego miejsca, ale także szerszej palety potencjalnych partnerów - mówi gość Dzień Dobry TVN.

Maciej Mindak, ekspert nieruchomości, tłumaczy, że tendencja ta ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

- Wiek produkcyjny, czyli 20-40 lat to są ludzie, którzy z obszarów wiejskich prą do miasta. Druga grupa to 30-50, czyli ci finansowo ustabilizowani, wyprowadzają się na wieś - wyjaśnia.

Pandemia a zmiana miejsca zamieszkania

Do zeszłego roku najczęściej słyszało się o przeprowadzkach ze wsi do miast. Pandemia jednak wszystko zmieniła.

- Nawet ci młodsi, w wieku produkcyjnym, wyprowadzają się na wieś i szukają czegoś, co pozwoli nam odetchnąć. Zreflektowaliśmy się, że jest nam ciasno. Że nie mamy dostępu do natury, a w momencie, w którym zostaniemy zamknięci w obrębie naszego mieszkania, zaczyna się robić poważny problem (...) Chcemy mieć odskocznię, dlatego szukamy na terenach wiejskich - tłumaczy Maciej Mindak.

Eksperci radzą jednak, żeby decyzje o przeprowadzkach podejmować z dużą rozwagą. Może się okazać, że wieś okaże się nieodpowiednia dla niektórych ludzi, a miasto dla innych. Z jakich powodów? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w całej rozmowie.

Małgorzata Senk spisała historię wsi Śnieciska i jej mieszkańców. Co z tego wyszło? Zobacz materiał:

Zobacz też:

Zespół Dżem osładza fanom czas pandemii. "Koronawirus wywrócił funkcjonowanie świata, także naszego"

Anna Czartoryska-Niemczycka o życiu w dobie pandemii: "Wciąż mam nadzieję, że to wszystko minie"

Twórczość Szymborskiej trafi do Światowego Archiwum Arktycznego. Nośnik, na którym została zapisana, przetrwa setki lat

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości