Polak nominowany do nauczycielskiego Nobla:"Najważniejsze w edukacji są relacje"

Przemysław Staroń ma szansę na prestiżową Global Teacher Prize – nazywaną „nauczycielskim Noblem”. Znalazł się w gronie 50 najlepszych pedagogów świata. Na co przeznaczyłby główną nagrodę – milion dolarów? Jaki ma przepis na efektywną naukę w domu? Na czym według niego polega istota edukacji?

Taki nauczyciel to marzenie każdego ucznia

Przemysław Staroń w październiku będzie świętował 10-lecie pracy zawodowej. W 2010 roku rozpoczął pracę nauczyciela etyki i filozofii w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie, gdzie uczy do dziś.

W 2018 roku został wybrany nauczycielem roku. Teraz znalazł się w gronie 50 najlepszych nauczycieli świata i powalczy o Światową Nagrodę Nauczycielską, czyli tzw. szkolnego Nobla.

Nominacja polega na tym, że od tygodnia śpię godzinę mniej dziennie, bo rzeczywiście dużo osób chce o tym rozmawiać, z czego ja się bardzo cieszę, bo dzięki temu można nieść ten kaganek oświaty jeszcze intensywniej

- przyznaje Przemysław Staroń w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Nagroda w prestiżowym konkursie wynosi aż milion dolarów. Czy zastanawiał się już, na co by wydał taką kwotę?

Ja mam to wszystko rozpisane, więc generalnie to wygląda trochę jak biznes plan niż fantazja. Ale jeżeli już o tej mowa, to ja się odniosę do książki, z którą na pewno nikt mnie nie kojarzy, mam na myśli „Harrego Pottera”. W siódmej części jest taki motyw, jak trójca głównych bohaterów dostaje prezenty od Dumbledora, który już nie żyje. Dumbledore nie mówi, co mają z nimi zrobić, ale żeby wykorzystali je w odpowiednich sytuacjach. To jest dla mnie istota edukacji. Nie powodować, żeby uczeń wkuwał coś, tylko żeby był przygotowany na reagowanie wyzwań życia. I taka też jest moja filozofia tej nagrody. Chciałbym przeznaczyć te pieniądze na pokazywanie światu mechanizmów, które są w edukacji kluczowe, najlepsze, które doskonale działają w naszym Zakonie Feniksa. Żeby to była wspólnota, bo edukacja zachodzi we wspólnocie

- podkreśla nominowany do nauczycielskiego Nobla.

Przepis na efektywną edukację zdalną

Zdaniem Przemysława Staronia, rodzice powinni najpierw zadbać o swój dobrostan. Bo tylko wtedy, kiedy będą wyspani i w dobrej formie, będą w stanie zadbać o innych.

Druga sprawa to skupić się na relacji, bo to od zawsze w edukacji było najważniejsze. Oczywiście jest podstawa programowa, ale jest też podstawa podstawy programowej, jaką jest zdrowy rozsądek i człowieczeństwo. Dlatego ja apeluję o podstawę podstawy programowej. Pamiętajmy, co jest podstawą edukacji. To jest zapalenie tego płomienia i inspirowania

- apeluje nauczyciel z Sopotu.

Global Teacher Prize - co to za konkurs?

Światowa Nagroda Nauczycielska (Global Teacher Prize) to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie edukacji. Przyznawana jest już od sześciu lat, a jej zwycięzca otrzymuje milion dolarów. Konkurs jest organizowany przez amerykańską Varkey Foundation we współpracy z UNESCO.

W 2020 roku do konkursu zgłoszono ponad 12 tys. kandydatur ze 140 państw. Kapituła jury wybrała finałową pięćdziesiątkę. Znalazł się w niej jeden Polak - Przemysław Staroń, nauczyciel z II LO w Sopocie. Wyniki konkursu poznamy 12 października 2020 roku. Trzymamy mocno kciuki za pana Przemysława!

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!