Próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się zdalnie. Czy będzie obowiązkowy?

Egzamin maturalny
Strój na maturę – jak się ubrać na egzaminy maturalne? Wskazówki
Źródło: Noipornpan/Getty Images
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Szkoły będą mogły go przeprowadzić od 30 marca do 1 kwietnia. "Chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli w kwestii organizacji, aby mogli skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji"- mówi Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. Szkoły będą mogły go przeprowadzić od 30 marca do 1 kwietnia.

Próbny egzamin ósmoklasisty – informacja MEN i CKE

Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji

– podkreślił Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Arkusze do egzaminu próbnego

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Terminy publikacji arkuszy:

  • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
    • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
      • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

        Zasady oceniania zadań

        CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

        Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów

        Ministerstwo prosi dyrektorów, by zadbali o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli uczeń nie ma w domu dostępu do Internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub do odbioru w szkole.

        Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów). Przyznaje jednocześnie, że ma pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.

        Zobacz też:

        Autor: Luiza Bebłot

        Źródło zdjęcia głównego: Noipornpan/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości