Styl życia

Probiotyki na lęk, stres i depresję. Jaki mają wpływ na naszą psychikę?

Styl życia

Aktualizacja:

Przez ostatnie miesiące jesteśmy szczególnie narażeni na stres. Niepewność, lęk i natłok negatywnych informacji tylko pogarszają sprawę. Jak się okazuje, o stan naszego zdrowia psychicznego powinniśmy zadbać od wewnątrz. O związku jelit z naszą psychiką opowiedziała prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny żywienia człowieka.

Jaki jest związek jelit z psychiką?

Według ekspertów z dziedziny żywienia człowieka występuje zależność między kompozycją mikroflory jelitowej a stanem psychicznym człowieka. Jak to możliwe?

- Jest to możliwe, dlatego, że jest funkcjonalne połączenie pomiędzy bakteriami jelitowymi, tym, co wytwarzają, a mózgiem. To co jemy i to, czym się karmimy sami, karmimy też bakterie jelitowe. A one są w naszych jelitach po to między innymi, żeby syntezować różne małe cząsteczki (…) proszę sobie wyobrazić, że to, co jest produkowane w jelitach przez bakterie jelitowe, ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Też centralnego układu nerwowego. Wobec tego to, co jemy, będzie miało wpływ na to jak myślimy i jak się czujemy - mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska.

Dlatego przede wszystkim powinniśmy zadbać o naszą dietę. Ważne, żeby była bogata w rośliny, białko, orzechy. Dodatkowo możemy spróbować suplementacji probiotykami.

Probiotyki i psychobiotyki

Probiotyki to żywe kultury bakterii, których głównym zadaniem jest odbudowa naszego przewodu pokarmowego. Dodajemy je do naszej diety, przyjmując specjalne kapsułki. - Tak przygotowane, żeby cały pasaż przez przewód pokarmowy skończył się powodzeniem i żeby te bakterie ożyły w przewodzie pokarmowym, tam zasiedliły określone miejsce i produkowały te najcenniejsze dla nas rzeczy – tłumaczy ekspertka.

Kilka lat temu psychiatra Ted Dinan i neurolog John F. Cryana stworzyli termin psychobiotyk. - To określone szczepy bakteryjne, które jeśli będziemy wprowadzać do naszej diety w postaci kapsułek, to one zasiedlając nasze jelita, pomogą nam w poprawie nastroju i w ogóle w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska.

Skuteczność psychobiotyków

Przeprowadzono badanie, które miało udowodnić skuteczność psychobiotyków. Pacjenci nie wiedzieli, czy dostają psychobiotyk, czy placebo, lekarze przeprowadzający badanie tej wiedzy też nie mieli. Przebadano osoby zdrowe, ale zestresowane, oraz pacjentów ze zdeklarowaną i zdiagnozowaną depresją. - Kiedy wszystkie badania zostały zakończone, kiedy odkodowano próbki, okazało się, że pacjenci, którzy dostali psychobiotyki, zdecydowanie lepiej radzili sobie ze stresem, z napięciem – mówi specjalistka.

Zobacz też:

Bańki, czyli idealny sposób na wzmocnienie odporności. Jak i kiedy je stosować?

Kiszonki na zdrowie. Jak przygotować zakwas buraczany i na żur?

Mikołaj Rey i domowa kapusta kiszona – tradycyjne przepisy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości