Styl życia

Portret za osocze. "To forma podziękowania od fotografów"

Styl życia

Zachęcenie ozdrowieńców do oddawania osocza - taki jest główny cel akcji "Portret za osocze". Składnik krwi może pomóc wyzdrowieć, skrócić czas trwania choroby, a tym samym przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Dodatkowo dawca otrzyma wyjątkowe zdjęcie. Do projektu dołączyli fotografowie z całej Polski. O szczegółach opowiadała w naszym programie inicjatorka akcji Hanna Derecka.

"Portret za osocze"

Pomysł pojawił się na początku listopada. Był odpowiedzią na apele i rozpaczliwe prośby o oddanie osocza, którego wszędzie brakowało. Fotografka Hanna Drecka postanowiła włączyć się w pomoc.

- Zainspirowały mnie też własne doświadczenia, bo bliska mi osoba przechorowała COVID i dostała osocze w maju, na pewno jej to pomogło. Jako że lubię pomagać i działam charytatywnie, pomyślałam, że taka akcja to forma podziękowania od fotografów - wyjaśniała inicjatorka projektu.

Akcja miała być lokalna, ale błyskawicznie się rozszerzyła. W tej chwili na liście jest 70 fotografów z całej Polski.

- Stacje krwiodawstwa wiedzą o naszej akcji i wspierają nas udostępniając plakaty i ogłoszenia, drukują też zaświadczenia - mówiła Hanna Derecka w Dzień Dobry TVN.

Oddaj osocze, dostaniesz portret

Żeby się zgłosić, można napisać na Facebooku , tam znajdują się linki i odnośniki. Wystarczy sprawdzić w Internecie, gdzie dokładnie znajduje się fotograf biorący udział w akcji.

Zdaniem prowadzącego program Filipa Chajzera to piękna inicjatywa.

- Do tej pory była to czekolada, ja też dostałem ich dużo, były pyszne. A teraz jest jeszcze miły bonus, gwiazdka z nieba - stwierdził Filip, który jako ozdrowieniec także oddał osocze.

- Pomysł bardzo prosty, ale faktycznie zadziałało - cieszyła się fotografka Hanna Derecka, inicjatorka akcji "Portret za osocze". Projekt potrwa do końca lutego.

"Portret za osocze". Obejrzyj reportaż Filipa Chajzera:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Infolinia i strona www o szczepieniach przeciw COVID-19. Kto i kiedy może się zaszczepić?

Kto nie powinien przyjmować szczepionki przeciw COVID-19? Są pierwsze zalecenia

Pierwsza Polka zaszczepiona przeciwko COVID-19. Jak się czuje kobieta?

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Filip Chajzer

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości