Czym są sekty i jak je rozpoznawać? "Życie w sekcie wymaga całkowitego poświęcenia się ustalonemu celowi"

Osoby trzymające dłonie w górę
Czym są sekty i jak je rozpoznawać? "Życie w sekcie wymaga całkowitego poświęcenia się ustalonemu celowi"
Źródło: Valmedia/Getty Images
Definicja sekty nie jest jednoznaczna. Nie jest też pewne, skąd pochodzi określenie „sekta”, czy oznacza podążanie za kimś, czy raczej odcięcie się od kogoś. Wiadomo jednak, że termin ten powstał jeszcze przed chrześcijaństwem. Wydźwięk słowa „sekta” jest zazwyczaj pejoratywny.

Nauka o społeczeństwie mianem sekty określa grupę ludzi (grupę społeczną) odizolowaną od reszty społeczeństwa, która ma swój system wartości i zespół norm. Z kolei według religii sekta jest grupą wyodrębnioną z jakiegoś kościoła, która wspólnie przeżywa mistyczne uniesienia. W każdej sekcie wyraźnie zaznaczona jest funkcja przywódcy (guru), któremu podporządkowana zostaje reszta członków. Ponieważ polska konstytucja jest gwarantem wolności wyznaniowej, powstawanie nowych grup wyznaniowych trudno jest określić jako nielegalne.

Co to jest sekta? Cechy charakterystyczne

Słowo „sekta” jest zazwyczaj używane w kontekście negatywnym, oznacza jakąś grupę, która wyodrębniła się np. z kościoła, tworząc własną organizację kierującą się odrębnymi zasadami, zaznaczającą dobitnie swoją odmienność na niemal każdej płaszczyźnie. Definicja sekty zakłada, że jest to grupa o kilku charakterystycznych cechach.

Dalsza część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo

Kościół i religia

DD_20211023_Galerie_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Przede wszystkim należy wspomnieć o przywódcy, najważniejszej osobie sprawującej władzę nad pozostałymi współwyznawcami. Zazwyczaj guru to osoba niezwykle charyzmatyczna, umiejąca zjednywać sobie przychylność innych, umiejąca podporządkować sobie pozostałych członków grupy. Często przemawia w imieniu wyższego bóstwa, którego jest przedstawicielem, wysłannikiem.

Co ważne, przywódca sekty posiada ogromną władzę, przejmuje kontrolę nad życiem członków organizacji – jego ingerencja dotyczy życia rodzinnego, a także prywatnego. Osoby należące do organizacji godzą się na całkowite podporządkowanie guru, są mu niezwykle oddane i posłuszne, wykonują jego wszystkie polecenia. Cechą sekty jest również dobrowolność przystąpienia do niej – każdy wstępujący w jej szeregi musi podpisać stosowne oświadczenie.

Po przyjęciu do sekty nowy członek musi radykalnie zmienić swój styl życia – wymagane jest także całkowite zerwanie z przeszłością, dotychczasowym życiem. Niejednokrotnie wiąże się to z porzuceniem szkoły, pracy, a nawet zerwaniem więzi rodzinnych. Życie w sekcie wymaga całkowitego poświęcenia się ustalonemu celowi, każdy ma odpowiednie zadania do wykonania, zaplanowany czas. Co więcej, wymagania stopniowo rosną, a każdy członek sekty uczony jest konkretnego myślenia, postrzegania rzeczywistości oraz opisywania jej określonym, specyficznym językiem.

Sektom zarzuca się fanatyzm, a także formowanie określonych osobowości poprzez tłamszenie wszystkiego, co indywidualne. W organizacji panuje przekonanie, że prawda o zbawieniu jest objawiona tylko członkom danego ugrupowania, a tych prowadzi do niej przywódca sekty.

Rodzaje sekt

Sekty na świecie to wiele różnego rodzaju organizacji. Pierwszy podział, jaki można zastosować w stosunku do sekt, to wyodrębnienie sekt religijnych i pozareligijnych. Te pierwsze mogą wywodzić się z chrześcijaństwa, buddyzmu, hinduizmu czy islamu. W wielu regionach, np. buddyzmie nie używa się pojęcia szkół religijnych czy odłamów religii, a właśnie pojęcie sekta oznacza inny nurt w tej wierze.

Wśród sekt religijnych znajdują się także organizacje o charakterze neopogańskim, ekologicznym, okultystycznym. Nie brak również organizacji wierzących w istnienie życia pozaziemskiego czy ruchów paranaukowych. Wymienić należy również sekty satanistyczne, której członkowie buntują się przeciw chrześcijaństwu, wyznają zaś kult siły, zła i szatana.

Liczne sekty pozareligijne oferują możliwość wyleczenia ciała i duszy, a stosując różnorakie techniki, dążą do uwolnienia świadomości członków grupy. Wiele sekt ma za zadanie osiągnięcie konkretnych korzyści majątkowych, ekonomicznych, dlatego też sięgają po techniki manipulacyjne.

Jeszcze inne próbują realnie wpłynąć na sytuację w państwie, zajmują się więc działaniami ściśle politycznymi. Czym są sekty destrukcyjne? To organizacje, które poprzez prowadzone działania mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia swoich wyznawców. To właśnie przywódcy tych sekt nawołują do rytualnych zabójstw czy organizowania grupowych samobójstw.

Dlaczego sekty są niebezpieczne?

Sekta to organizacja o charakterze totalitarnym, która musi zawładnąć całym człowiekiem, przejąć kontrolę nad wszystkimi sferami jego życia. Osoby należące do sekty nie mają prawa do posiadania własnego zdania, tracą wszelką indywidualność, muszą całkowicie się podporządkować. Sekta zabija zdolność do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji.

Życie w sekcie prowadzi ludzi do fizycznej i psychicznej destrukcji, często pozbawia kontaktu z najbliższymi. Innym aspektem może być wykorzystanie finansowe członków sekty, zmuszanie do oddania wszystkich swoich oszczędności. Po pewnym czasie osoba wywodząca się z sekty nie umie już funkcjonować poza nią.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Valmedia/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?