„Uciekinierki. Na wojnie z sektą” – nowa seria dokumentalna o ofiarach grupy wyznaniowej
„Uciekinierki. Na wojnie z sektą” to nowa seria dokumentalna discovery+ Originals dostępna na Palyerze. Produkcja ujawnia szokującą historię trzech kobiet, którym udało wyrwać się z jednego z najbardziej aktywnie działających kultów na świecie – „Dzieci Boga”.
Do sekty może wejść każdy. Jak nie dać się zwerbować?
Lato sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów i znajomości. Niewielu z nas myśli jednak o tym, że nowo poznany przesympatyczny znajomy może chcieć wciągnąć nas w coś niebezpiecznego i niszczącego życie. Tak właśnie działają członkowie sekt. Jak nie dać się zwerbować? Na co zwrócić uwagę zawierając nowe znajomości? I jak powstają sekty? Co kieruje ich liderami? Czy Polacy są podatni na manipulacje? I czy istnieje jakieś prawodawstwo związane ze zwalczaniem sekt? A jak sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych - światowym zagłębiu sekt? Mamy tak dużo pytań, a tam mało odpowiedzi. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Agnieszkę Bukowską - socjolog z Centrum Badań Nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas, która opowiedziała o tym jak działają sekty.
Oto mężczyzna, który 20 lat żył w sekcie założonej przez aktora, tancerza i gwiazdę porno. W teorii mistrz sekty Buddhafield uczył medytacji, a w praktyce uczynił z ludzi współczesnych niewolników, decydując o o każdym ich wyborze. Z członkiem tej amerykańskiej sekty rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Jak wyglądało jego życie w sekcie? Co kieruje dorosłymi ludźmi, którzy powierzają życie duchowemu guru? Jak nie wpaść w sidła sekty?
Ruch Hare Kryszny w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. W co wierzą? Jakie zasady ich obowiązują? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Prezydenta Świątyni Hare Kriszna w Mysiadle Jakuba Staszelisa oraz socjolog z Collegium Civitas dr Agnieszkę Bukowską.
David Lynch swojego fana traktuje jak wroga. Dlaczego?
David Sieveking - to młody dokumentalista, który był zafascynowany Davidem Lynchem. Długo walczył o spotkanie ze swoim idolem. Znany reżyser - zamiast o filmach - wolał mówić o medytacji transcendentalnej. Namawiał też Niemca do praktyki i udzielał mu wskazówek. Sieveking podążył tym tropem, zabierając ze sobą kamerę. Kiedy zbierał materiał do filmu, nabrał podejrzeń, że szkoła medytacji transcendentalnej to tak naprawdę sekta. Czy miał rację? Jak zareagował David Lynch na wieść o powstałym dokumencie? Jakie gwiazdy były zaangażowane w ruch medytacji transcendentalnej? Dokument "David chce odlecieć" dzisiaj o 22.50 w TVN7.
Kim jest Boży Człowiek? Sekty zbierają śmiertelne żniwo
Syn Johna Travolty zmarł, bo scjentolodzy "wpłynęli" na aktora. Steve Jobs leczył raka chińskimi ziołami. Rodzice 6 - miesięcznej Madzi doprowadzili ją do śmierci. Jej stan zdrowia konsultowali nie z lekarzem, ale ze znachorem. Okazuje się, że ludzie wykształceni, oczytani, z dostępem do Internetu i pakietem telewizji satelitarnej też są podatni na manipulacje szamanów, znachorów, sekt i guślarzy. W studiu Dzień Dobry TVN o stanie polskich sekt i przyczynach, dla których zbierają śmiertelne żniwo opowiedzieli: ojciec Radosław Broniek - dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, oraz psycholog Robert Rutkowski.