Styl życia

Długi weekend czerwcowy w Polsce – wyjątkowe miejsca, do których warto pojechać

Styl życia

Westend61Westend61/Getty Images

W długi weekend czerwcowy zwykle mamy do czynienia z lepszą pogodą niż w majówkę. Dzięki temu więcej czasu można spędzić na łonie natury. Co prawda tegoroczna aura nie rozpieszcza, ale aktualne prognozy dają nadzieję na jej poprawę w Boże Ciało i kolejne dni.

W długi weekend czerwcowy 2021, w przeciwieństwie do majówki, w związku z luzowaniem pandemicznych obostrzeń, jest możliwość korzystania z hoteli i restauracji. Obiekty hotelowe mogą udostępnić połowę miejsc noclegowych i można już spożyć posiłek w środku restauracji. Przywrócone możliwości spowodowały, że wielu Polaków planuje pierwsze wiosenne i letnie wyjazdy. Gdzie pojechać na długi weekend czerwcowy?

Z sond wynika, że większość Polaków wybiera się nad Morze Bałtyckie, na Mazury, w Bieszczady i Tatry. To oczywiście piękne, atrakcyjne miejsca, ale wybraliśmy kilka innych, mniej znanych, w których prawdopodobnie będzie mniej tłoczno, ale nadal pięknie i wyjątkowo.

Polska na długi weekend czerwcowy - Ponidzie

To położony w województwie świętokrzyskim niezwykle urozmaicony region Polski. Rozpościera się nad rzeką Nidą od miejscowości Chęcin po Nowy Korczyn. Ponidzie obejmuje niemal każdą formę krajobrazu. Od wąwozów lessowych, przez pola lawendy po liczne skałki i bagna. To także urocze, niewielkie miasteczka i wioski, a także wyjątkowa w tej części Europy roślinność stepowa

i słynne w świecie źródła siarczano-słonych wód mineralnych.

iStockphoto

Henryk Sadura/Getty Images

Malownicze Ponidzie i inne miejsca w Polsce warte uwagi

Polska na długi weekend czerwcowy - Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek w Jaworznie to jeden z najpiękniejszych zakątków województwa śląskiego. Znajduje się w spokojnej i zielonej okolicy i tak naprawdę bardziej przypomina ogród botaniczny. Opiekę nad nim sprawuje zresztą Śląski Ogród Botaniczny. Coraz częściej przyjeżdżają tutaj turyści z całej Polski, ale też z innych krajów. Park Gródek przez niektórych bywa nazywany „polskimi Malediwami”, przede wszystkim ze względu na lazurową wodę i strome klify tuż nad nią. Nie brakuje też atrakcji w samym Jaworznie i okolicy.

iStockphoto

Mariusz Pietranek/Getty Images

Polska na długi weekend czerwcowy - Roztocze

To zyskujący coraz większą popularność, ale nadal „niezadeptany” region Polski. Roztocze to krajobraz wzgórz i lasów poprzecinanych roztaczającymi się pośród nich pasami pól, rzek i rzeczek. Zaczyna się tuż za Zamościem i kończy we Lwowie, obejmuje część Zamojszczyzny, Podkarpacia i dzisiejszej Ukrainy. Oferuje m.in. piękne krajobrazy, Roztoczański Park Narodowy, w którym żyją dzikie konie, rzekę Tanew z licznymi wodospadami, uzdrowisko w Horyńcu Zdroju, spływy kajakowe w sielskim otoczeniu i lokalną, nieco kresową kuchnię pełną kaszy gryczanej, grzybów i zamojskich cebularzy.

iStockphoto

BartekChudzik/Getty Images

Roztocze- region miłośników kajaków, przyrody i zabytków

Guciów – serce Roztocza. Tam można zobaczyć chałupy sprzed 250 lat

Polska na długi weekend czerwcowy - Pojezierze Iławskie i jezioro Jeziorak

Na tym stosunkowo mało popularnym obszarze znajduje się przede wszystkim wyjątkowe jezioro. Jeziorak to największe polskie jezioro typu rynnowego – długie, kręte, głębokie. Krajobraz wokół jest nietypowy, niekiedy przypomina bardziej Skandynawię, niż typową Polskę. Poza tym na wschód od Iławy znajduje się obszar będący gratką przede wszystkim dla fanów historii – pola bitwy pod Grunwaldem, czyli Wzgórza Dylewskie.

iStockphoto

ewg3D/Getty Images

Iława – atrak­cje tury­styczne dla dzieci i doro­słych

Polska na długi weekend czerwcowy - małopolska wieś Zalipie

Zalipie to jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Znajduje się pod - również wartym uwagi - Tarnowem w województwie małopolskim. Zalipie jest znane (także na świecie, za sprawą internetu) z tradycyjnych, regionalnych chat, ozdabianych kolorowymi malunkami przez miejscowe gospodynie. Można się przejść po Zalipiu i podziwiać barwną, wyjątkową zabudowę. Mieszkające tam osoby niekiedy zapraszają na oprowadzanie, za drobną opłatą, po równie pięknych wnętrzach. Chętnie też opowiadają, skąd wziął się zwyczaj bogatego zdobienia chat w ich wsi.

Moment Open

Richard Radford/Getty Images

Zalipie – polska wieś znana na całym świecie. "Tu kwiaty kwitną cały rok"

Polska na długi weekend czerwcowy - Kaszuby

Wiele osób postanawia w długi weekend wybrać się nad polskie morze. Piękne, bogate w liczne atrakcje mniejsze i większe miejscowości zwykle przyciągają tłumy. Jeśli mamy potrzebę odpocząć od tłoku, ale nadal być blisko morza, warto postawić na Kaszuby. To region pełen lasów, jezior, rzek i urokliwych, spokojnych miejscowości. To także regionalna kultura, a w niej kaszubski język i oryginalna kuchnia.

E+

Jezioro Orle/Getty Images

Polska na długi weekend czerwcowy - Podlasie

Położony we wschodniej Polsce region jest tak obfity w miejsca warte uwagi, że warto przyjechać tu nie tylko na długi weekend, ale też na wakacje. Miejscowa, niekiedy dziewicza, zawsze bujna przyroda zadowoli wszystkich pragnących wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo Podlasie to region bogaty kulturowo, który przypomina wielokulturowość przedwojennej Polski. Znajdują się tu liczne cerkwie, synagogi, drewniane kościółki, a nawet tatarskie meczety, jak ten w Kruszynianach. Nie brakuje też lokalnej, drewnianej zabudowy mieszkalnej z malowanymi okiennicami i pysznej, podobnie jak na Roztoczu, często nawiązującej do Kresów, kuchni.

iStockphoto

Jacek Kadaj/Getty Images

Za co Dorota Wellman kocha Podlasie?

Podlasie inaczej. Jak aktywnie spędzić czas w malowniczym regionie?

Zobacz video: Kolonie dla dzieci po długim czasie w domu

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości