Styl życia

Polskie widoki – place i bloki. Dlaczego zamiast drzew, wybieramy beton? Ekspert: "Bezmyślność"

Styl życia

Aktualizacja:

"Betonoza" to zjawisko polegające na "rewitalizacji" miejskich przestrzeni przez redukcję zieleni i zastąpienie jej nawierzchnią z kamienia lub betonu. Dlaczego tak się dzieje? O tym opowiedzieli dr Alicja Pawelec, specjalista ds. ochrony ekosystemów wodnych WWF, oraz Jakub Głaz, krytyk architektury.

Polska "betonoza"

Zamiast parku w centrum miasta, stawiane są kolejne budynki. W miejscu alejek z drzewami, powstają nowe parkingi. Jaka jest przyczyna zjawiska "betonozy"?

Powodów jest kilka. Wynikają między innymi z tego, beton, kamień, nawierzchnie trwałe i plastikowe na placach zabaw są utożsamiane z prestiżem (...), a także są wygodniejsze w utrzymaniu

- mówi Jakub Głaz.

Krytyk architektury dodaje, że to są zwyczajnie prostsze rozwiązania. Łatwo wykazać, że coś się zrobiło, bo efekt jest widoczny gołym okiem.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, który w Polsce decyduje nie tylko o tym, jak wygląda nasza mała architektura, ale też przestrzeń – bezmyślność. Czyli zupełny brak namysłu dla kogo i po co my te przestrzenie tak na dobrą sprawę robimy

- tłumaczy.

Jakub Głaz stanowczo krytykuje także nazywanie tych działań rewitalizacją. Zamiast tego przypisuje im miano złego wykorzystywania funduszy unijnych. W miejsce betonu powinna pojawiać się zieleń.

Niezbędna zieleń

Dr Alicja Pawelec, specjalista ds. ochrony ekosystemów wodnych WWF, przywołuje zjawisko, które zaobserwowała. Coraz chętniej wyjeżdżamy z miast, żeby chociaż chwilę spędzić na łonie natury. Natomiast w mieście tę naturę mocno ograniczamy.

Ta zieleń jest dla nas szalenie ważna

- wyjaśnia.

Klimat gwałtownie się ociepla. Na horyzoncie nie widać zmiany. W przetrwaniu miast kluczowe będą drzewa.

Drzewa oprócz tego, że dają nam cień, to obniżają temperaturę w miastach

- dodaje ekspertka.

Zaobserwowała także, że na ulicach wycinane są duże, piękne stare drzewa, a w ich miejsce sadzane są maleństwa. To nie powinno tak wyglądać.

Najnowsze badania socjologiczne mówią o tym, że drzewa w miastach zmniejszają poziom agresji wśród mieszkańców o 52 proc.

- zaznacza dr Alicja Pawelec.

Warto zatem pójść śladem chociażby Paryża, w którym wykorzystywana jest każda przestrzeń, żeby pojawiła się zieleń. Podobne działania są w Seulu. 15 lat temu odkopano tam zabetonowaną niegdyś rzekę.

Zobacz też:

Samodzielnie wybudowała ekologiczny dom z… gliny i słomy. "Razem z działką to koszt ok. 150 tys. zł"

Niezwykły dom w Pieninach. "Zamarzyliśmy, by ten piękny widok podziwiać codziennie"

Polacy chcą być eko, czyli jak nie dać się "zielonym oszustom". Dowiedz się czym jest "greenwashing"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości