Fascynaci japońskiego liczydła, czyli sorobanu, rywalizują o tytuły mistrzowskie w trzech kategoriach. - Są to pierwsze tego typu mistrzostwa w Europie. W zawodach bierze udział około 130 zawodników w wieku od 7 do 17 lat - wyjaśnia Karol Sieńkowsk, trener Ishido-Shiki.
- Pierwszy etap to technika liczenia na sorobanie, potem anzan, liczenie w pamięci, a trzeci etap - pojawią się liczby, które będą wyświetlane na ekranie. W pewnym momencie to palce mają pamiętać, a nie głowa, czyli palce mają tańczyć same na tym liczydle - tłumaczy Aneta Grzanek, sorobanistka i trenerka arytmetyki mentalnej.
Nie ma kategorii wiekowych, kategorie są dzielone na poziomy, które uczniowie osiągnęli w technice liczenia na sorobanie i liczenia w pamięci. A tych poziomów jest aż 19: 9 kategorii uczniowskich i 10 mistrzowskich.
Co to jest arytmetyka mentalna?
Arytmetyka mentalna jest to technika bardzo szybkiego liczenia, uprawiana głównie w krajach azjatyckich. Wywodzi się z Japonii. - Polega na tym, że na początkowym etapie uczniowie liczą na liczydłach, które się nazywają soroban - mówi Aneta Grzanek .
- Liczydło chińskie nazywało się suan pan. Japończycy zmienili budowę liczydła, nadali mu nowy wygląd i zmniejszyli liczbę koralików - dodaje Karol Sieńkowski.
Soroban stał się jednym z filarów japońskiej edukacji, obok pisania i czytania. - W Japonii zajęcia z liczenia na sorobanie są obowiązkowe w szkołach publicznych. Niezależnie od tego bardzo dużo dzieci uczy się prywatnie. Mogę powiedzieć, że soroban jest tak popularny jak u nas zajęcia językowe - zaznacza sorobanistka.
- Podczas rachowania na sorobanie aktywne są te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za myślenie obrazowe - wskazuje trener Ishido-Shiki.
- Na przykład z pięćset siedemdziesięciu sześciu podzielić na dziewięć to się równa sześćdziesiąt cztery. Myślę, że liczy szybciej od kalkulatora, ponieważ żeby wpisać liczbę w kalkulatorze, zajmuje to o wiele dłużej - podkreśla Maciej Tomicki, uczestnik mistrzostw Europy w arytmetyce mentalnej.
Jak wygląda liczenie na sorobanie? Kto wygrał mistrzostwa Europy? Obejrzyj materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wychowani w domu dziecka budują dla innych. "Żeby mieć bezpieczeństwo"
- Pigułka "dzień po" dla osób od 15. roku życia - od kiedy w aptekach? Ministerstwo Zdrowia wskazuje realną datę
- Co zrobić, żeby pies zaczął reagować na przywołania? Pomóc może piłka
Autor: Luiza Bebłot
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN