Kiedyś uważane za dziwaczki, dziś są inspiracją dla kobiet. Kim były polskie poławiaczki pereł?

Kobiety, które przełamywały stereotypy już 100 lat temu. "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata” to książka, którą napisała o nich Ula Ryciak. O swoich bohaterkach autorka opowiadała w naszym studiu.

Kim są „Poławiaczki Pereł”?

To są cztery nieustraszone kobiety, które wychodzą poza ograniczenia społeczne - mówi o bohaterkach swojej książki Ula Ryciak.

Przypomnijmy, że na przełomie XIX i XX wieku to mężczyźni podróżowali, kobiety zaś były strażniczkami domowego ogniska. Wyjście poza te ramy było odbierano jako dziwactwo, coś irracjonalnego.

Moglibyśmy o nich powiedzieć: heroski. Mają one odwagę wyjść z przypisanych kobietom ról. Opuszczają te miejsce, w których mieszkają i uchodzą tam za dziwaczki. Sama koncepcja podróży w tamtym czasie czyni je dziwaczkami. Są uważane za szalone. Właściwie to one są outsiderkami

- mówi Ula Ryciak.

Kobiety, które przełamywały stereotypy

Bohaterki książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata” pochodzą z różnych środowisk, mają różne temperamenty i różne cele wyprawy. To, co je łączy, to odwaga, by zrealizować swoje marzenia.

  • Michalina Isaakowa - to słynna poławiaczka motyli, która po śmierci swojego męża decyduje się samotnie wyruszyć do dżungli w Ameryce Południowej. Do tej podróży przygotowuje się aż trzy lata. Jako pierwsza w historii kobieta dostaje wizę do Peru. Kiedy dociera na miejsce odwiedza te miejsca, które zaplanowała. Spędza dwa lata wśród Indian… i w tajemniczych okolicznościach znika.
  • Jadwiga Toeplitz-Mrozowska – popularna przed wojną śpiewaczka i aktorka – decyduje się porzucić scenę i podróżuje na norweskie Lofoty i Bliski Wschód. Sporządza mapy i wytycza nowe szlaki. Jako pierwsza Polka samotnie dociera do Tybetu.
  • Maria Czaplicka – to kobieta, która pragnie zostać antropologiem tak jak Bronisław Malinowski. Wyrusza z ekspedycją naukową na Syberię (podróż odbywa w ekstremalnych warunkach), gdzie bada zwyczaje szamanów.
  • Ewa Dzieduszycka - ma temperament innowatorki, jako pierwsza kobieta w swoim regionie zaczyna jeździć na rowerze i na nartach, uwielbia wyprawy górskie, zaczyna od Karpat, z czasem wyrusza w Himalaje.

Więcej o niezwykłych kobietach, które już 100 lat temu łamały wszelkie konwenanse posłuchacie w naszej rozmowie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!