Kobiety, które przełamywały stereotypy już 100 lat temu. "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata” to książka, którą napisała o nich Ula Ryciak. O swoich bohaterkach autorka opowiadała w naszym studiu.
Kim są „Poławiaczki Pereł”?
To są cztery nieustraszone kobiety, które wychodzą poza ograniczenia społeczne - mówi o bohaterkach swojej książki Ula Ryciak.
Przypomnijmy, że na przełomie XIX i XX wieku to mężczyźni podróżowali, kobiety zaś były strażniczkami domowego ogniska. Wyjście poza te ramy było odbierano jako dziwactwo, coś irracjonalnego.
Moglibyśmy o nich powiedzieć: heroski. Mają one odwagę wyjść z przypisanych kobietom ról. Opuszczają te miejsce, w których mieszkają i uchodzą tam za dziwaczki. Sama koncepcja podróży w tamtym czasie czyni je dziwaczkami. Są uważane za szalone. Właściwie to one są outsiderkami
- mówi Ula Ryciak.
Kobiety, które przełamywały stereotypy
Bohaterki książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata” pochodzą z różnych środowisk, mają różne temperamenty i różne cele wyprawy. To, co je łączy, to odwaga, by zrealizować swoje marzenia.
- Michalina Isaakowa - to słynna poławiaczka motyli, która po śmierci swojego męża decyduje się samotnie wyruszyć do dżungli w Ameryce Południowej. Do tej podróży przygotowuje się aż trzy lata. Jako pierwsza w historii kobieta dostaje wizę do Peru. Kiedy dociera na miejsce odwiedza te miejsca, które zaplanowała. Spędza dwa lata wśród Indian… i w tajemniczych okolicznościach znika.
- Jadwiga Toeplitz-Mrozowska – popularna przed wojną śpiewaczka i aktorka – decyduje się porzucić scenę i podróżuje na norweskie Lofoty i Bliski Wschód. Sporządza mapy i wytycza nowe szlaki. Jako pierwsza Polka samotnie dociera do Tybetu.
- Maria Czaplicka – to kobieta, która pragnie zostać antropologiem tak jak Bronisław Malinowski. Wyrusza z ekspedycją naukową na Syberię (podróż odbywa w ekstremalnych warunkach), gdzie bada zwyczaje szamanów.
- Ewa Dzieduszycka - ma temperament innowatorki, jako pierwsza kobieta w swoim regionie zaczyna jeździć na rowerze i na nartach, uwielbia wyprawy górskie, zaczyna od Karpat, z czasem wyrusza w Himalaje.
Więcej o niezwykłych kobietach, które już 100 lat temu łamały wszelkie konwenanse posłuchacie w naszej rozmowie.
Zobacz też:
- Podróżniczka Elżbieta Dzikowska - znana i mniej znana
- Kobieta w samotnej podróży. Jakich zasad powinna przestrzegać?
- Podróże solo w kobiecym wydaniu. "Nie daj się zniechęcić"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Magdalena Gudowska