Polacy w drodze po "Koronę Wodospadów". Partner Doroty Gardias zdobywa kolejne miejsca

Polacy w drodze po Koronę Wodospadów
Źródło: Dzień Dobry TVN
"Korona Wodospadów" to projekt, który tworzą miłośnicy sportów ekstremalnych, gór i canyoningu. Panowie zdecydowali się na zdobycie 10 wodospadów. Do tej pory udało im się zaliczyć dwa z nich. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o planach na kolejne wyprawy oraz pasjach, które połączyły ich w zgrany zespół.

"Korona Wodospadów"

Projekt "Korona Wodospadów" rozpoczął się w 2019 roku. Jego pomysłodawcą jest Dariusz Pachut - podróżnik i ratownik medyczny. Biorą w nim udział również były funkcjonariusz jednostek specjalnych i skoczek spadochronowy Tomasz Grodzicki, instruktor GOPR i grotołaz Miłosz Forczek oraz ratownik TOPR i himalaista Jakub Poburka. Po niemal 3 latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, grupa postanowiła reaktywować projekt.

- Byliśmy w RPA na drugim co do wysokości wodospadzie Tugela. Odkryliśmy na szczycie tabliczkę, że jest on wysoki na 983 metry i badacze z Czech stwierdzili, że jest najwyższy na świecie - opowiada Dariusz Pachut. Jak wygląda taki zjazd? - Jest to zjazd linowy, (...) techniką odcinkową poruszamy się ku dołowi. Wiercimy punkty, osadzamy kotwy, zakładamy stanowiska i na daną długość liny zjeżdżamy od stanowiska do stanowiska - tłumaczy Miłosz Forczek.

Łącznie uczestnicy projektu chcą zdobyć 10 wodospadów, do tej pory udało im się zdobyć dwa z nich - wspomniany wcześniej Tugela oraz Salto Angel w Wenezueli. - Już niebawem, bo prawdopodobnie za dwa miesiące, zdobywamy kolejne dwa. Na jednej wyprawie chcemy zrobić dwa najwyższe w Europie - "Vinnufossen" i "Skorga". Mieszczą się w Norwegii, są troszkę niższe (...), ale miejmy nadzieję, że nam się to uda. Jest bardzo wysunięty na północ, (...) więc niecierpliwie sprawdzamy już prognozy - mówi Dariusz Pachut.

Uczestnicy projektu "Korona Wodospadów"

Jak wygląda podział ról w ekipie? - Na ostatnim wodospadzie doszliśmy już do konsensusu (...) i będzie to chyba tak wyglądać, że ja będę pierwszy, Miłosz ostatni, a chłopaki pośrodku. Ci, którzy jadą pierwszy i ostatni, muszą mieć lżejsze plecaki, bo mają więcej zadań technicznych - wyjaśnia uczestnik Jakub Poburka.

Grupa powstała na skutek pasji i zainteresowań łączących wszystkich uczestników.- Połączyły nas wspólne zainteresowania do sportów ekstremalnych, do gór, do canyoningu - wylicza Tomasz Grodzicki. Dlaczego akurat wodospady są idealnym wyzwaniem dla tej grupy? - Jeżeli kochamy góry i wodę, to jedynym połączeniem są wodospady - podsumowuje Dariusz Pachut.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości