wyprawy

    wyprawy

    Odeta Moro motocyklami zainteresowała się już jako nastolatka. Wszystko zaczęło się dość niewinnie, bo od zakupienia pierwszego magazynu motoryzacyjnego. Z czasem w głowie dziennikarki rodziło się coraz więcej pomysłów, ale od pomysłu zdobycia uprawnień do kierowania motocyklami odciągali ją ojciec i były mąż. W 2012 roku Odeta wzięła sprawy w swoje ręce i po kryjomu spełniła marzenie. Co najbardziej kręci dziennikarkę w motocyklach?

    Zaledwie 30 km od Santa Cruz, jednego z największych i najbardziej zaludnionych miast w Boliwii, Martyna doświadczyła swoistej podróży… w czasie! Mennonici, których odwiedziła podróżniczka, żyją w surowych i dzikich społecznościach wiejskich. Świadomie odrzucają elektryczność i nowoczesną technologię. Prowadzą życie, które poświęcają religii, roli i hodowli zwierząt. Mennonici nie uprawiają sportów, nie mają dostępu do telewizji czy telefonów, ponieważ to wszystko jest zabronione. Edukacja kończy się na podstawowej znajomości arytmetyki i nauce Biblii. Jak Martyna Wojciechowska wspomina tę podróż w czasie?

    Rodzina Łopacińskich lubi podróżować. Ich ostatnia wyprawa trwała aż 393 dni. Teraz planują kolejną podróż - wybiorą się śladami Stasia i Nel. O swoich planach rodzina opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Kiedy ruszają w drogę? Ile będzie trwała podróż? Co zamierzają zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństw podczas pobytu w Sudanie?

    Zdarzyło się Wam, że po lekturze książki zapragnęliście wybrać się w miejsce, w którym toczyła się jej akcja? O lekturach, które inspirują do wyruszenia w drogę, które nie są przewodnikami turystycznymi, ale przybliżają czytelnikowi miejscowy świat, zwyczaje i pozwalają mu zanurzyć się w lokalnym kolorycie, rozmawialiśmy z Jarosławem Kretem i Małgorzatą Kalicińską.