Oscary – statuetki, które cechuje największy prestiż. Co warto o nich wiedzieć?

Oscary – statuetki, które cechuje największy prestiż. Co warto wiedzieć o amerykańskich Oscarach?
Oscary – statuetki, które cechuje największy prestiż. Co warto wiedzieć o amerykańskich Oscarach?
Źródło: Selcuk1/Getty Images
Oscary to najważniejsze amerykańskie nagrody filmowe. Obecnie są przyznawane w aż 24 kategoriach, a do najistotniejszych wyróżnień należą Oscar za najlepszy film oraz nagrody aktorskie – Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
Wielkie odliczanie do Oscarów 2023
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsza ceremonia przyznawania Oscarów miała miejsce w 1929 roku. Wraz z rozwojem kinematografii i większym dostępem do telewizji imprezy te stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w Stanach Zjednoczonych. Do oscarowych rekordów zaliczyć należy takie filmy, jak: "Ben-Hur" (12 statuetek), "Titanic" (13 statuetek) i "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (12 statuetek). 

Amerykańskie Oscary – największe wyróżnienie filmowe na świecie

Pierwsza ceremonia wręczania Oscarów miała miejsce w 1929 roku i trwała… zaledwie piętnaście minut. Współcześnie uroczystości zwykle trwają ponad trzy godziny. Oscary to prestiżowe nagrody filmowe przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nagradzane, a wcześniej nominowane są nie tylko filmy (w różnych kategoriach), lecz także aktorzy i aktorki, reżyserzy, scenografowie, producenci filmowi i wiele innych osób mających duży wpływ na powstanie i finalny wygląd danego dzieła.

Oscary to wyróżnienia amerykańskie, jednak zdobyć je mogą także filmy nieamerykańskie. Warunkiem jest jednak to, czy były one wyświetlane w kinach w Stanach Zjednoczonych. Osobną kategorią jest Oscar dla filmu nieanglojęzycznego, który nie musi spełniać tego warunku.

Od 2002 roku ceremonia wręczania złotych statuetek Oscarów ma miejsce w Teatrze Dolby w Hollywood. Uroczystość jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Stanów Zjednoczonych. Telewizyjne relacje z gali Oscarów oglądane są przez miliony Amerykanów, a także osoby z innych państw. Otrzymanie statuetki Oscara wiąże się z ogromnym prestiżem. Często może to być największe życiowe osiągnięcie danego artysty. Amerykańskie Oscary, wraz z telewizyjnymi nagrodami Emmy, muzycznymi Grammy oraz wyróżnieniami teatralnymi Tony tworzą czwórkę najważniejszych nagród amerykańskiego przemysłu rozrywkowego, w skrócie nazywaną EGOT (Emmy, Grammy, Oscar, Tony).

Ceremonie rozdania Oscarów – od umiarkowanego zainteresowania do jednego z największych show świata

Ciekawostką jest fakt, że początkowo wręczanie Oscarów było mało interesującą świat imprezą. Mówi się, że przy pierwszej uroczystości przyznawania nagród przedstawiciele mediów opuścili wydarzenie jeszcze przed jego zakończeniem.

Na popularność nagrody znaczny wpływ miał rozwój telewizji, który następował zresztą równolegle do rozwoju całej kinematografii. Z czasem ludzie oglądali coraz więcej filmów, a co za tym idzie – coraz bardziej interesowali się takimi rzeczami jak to, kto zdobył Oscara w danym roku. Zwiększał się więc także stopień profesjonalizacji imprezy. Z kilkuosobowego składu jury ostatecznie powstała komisja składająca się z około 6000 osób.

W jakich kategoriach przyznaje się nagrody Oscara?

Złota statuetka Oscara, przedstawiająca mężczyznę trzymającego miecz, przyznawana jest w aż 24 kategoriach. Do każdej z nich publikowanych jest kilka nominacji – najczęściej pięć lub sześć. Kategorie można podzielić ze względu na poszczególne kryteria.

Do najważniejszych Oscarów aktorskich należą:

  • Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego,
    • Oscar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej,
      • Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego,
        • Oscar dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

          Do najistotniejszych nagród producenckich należą:

          • Oscar za najlepszy film – największe wyróżnienie całej gali, odbierane zwykle przez producenta lub producentów danego dzieła,
            • Oscar dla najlepszego reżysera,
              • Oscar za scenariusz oryginalny,
                • Oscar za scenariusz adaptowany.

                  Przyznawane są także Oscary za najlepsze zdjęcia, montaż, a także scenografię i dekorację. Osobno oceniane są efekty specjalne, dźwięk oraz montaż dźwięku – wszystkie nagradzane są Oscarami. Kolejną kategorią jest Oscar za najlepszą muzykę filmową.

                  Rekordziści – filmy i aktorzy, które zdobyły najwięcej Oscarów

                  Najwięcej złotych statuetek w historii zdobyły trzy filmy – "Ben-Hur" (reż. William Wyler; 1959 r.), "Titanic" (reż. James Cameron; 1997 r.) i "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (reż. Peter Jackson; 2003 r.). Najczęściej nagradzanymi aktorami, którzy zdobyli łącznie trzy Oscary, byli Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis. Taką samą liczbę statuetek zdobyła Meryl Streep i Ingrid Bergman. Najczęściej nagradzaną Oscarami aktorką w historii jest Katharine Hepburn, znana m.in. z filmów "Lew w Zimie" i "Poranna chwała" – zdobyła aż cztery nagrody Oscara.

                  Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                  Zobacz także:

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  Źródło zdjęcia głównego: Selcuk1/Getty Images

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości