Natalia Sadowska - najlepsza warcabistka w Polsce
Natalia Sadowska swoją przygodę z warcabami zaczęła już jako mała dziewczynka. Gdy tylko wracała ze szkoły, grywała razem z dziadkiem lub tatą. Jej los odmienił jeden ze szkolnych turniejów. Główna wygrana dała jej możliwość wystartowania w turnieju gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Tym sposobem, stopień po stopniu, młoda warcabistka zdobywała kolejne miejsca. W wieku 10 lat zdobyła pierwszy międzynarodowy medal.
Obecnie doszła do zawodowego poziomu. Jak zaznaczyła, treningi często zajmują jej tyle godzin, co praca w biurze. Przed zawodami poświęca na grę około 8 godzin dziennie, bo - jak podkreśliła - liczy się precyzja i systematyczność. Jak przebiega trening warcabowy?
Trenuje się głównie z literaturą warcabową. Jest też trener, który mnie prowadzi od 5 lat i programy warcabowe. Miałam swego czasu epizod, że korzystałam z pomocy psychologa sportowego
– powiedziała Natalia Sadowska w Dzień Dobry TVN.
Warcaby – zawód czy pasja?
Wiele osób zastanawia się, czy z samej gry w warcaby można się utrzymać. Natalia przyznała, że osoby na zawodowym poziomie nie mają z tym problemu. Niestety w 2020 roku pandemia pokrzyżowała wszystkim plany - odwołano turnieje, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.
- Z warcabów da się wyżyć pod warunkiem, że jest się w topie zawodowców. COVID trochę dał w kość i teraz jestem analitykiem przez 40 godzin, a po pracy jestem warcabistką – opowiadała nasza rozmówczyni.
Natalia Sadowska znalazła się w gronie zawodowców. Do tej pory tytuł mistrzowski trafiał do samych Rosjanek. Polska zawodniczka była jedyną kobietą, której udało się wejść do tego królestwa.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Gra w szachy – zasady. Poziom podstawowy
Szachy, bicie w przelocie – na czym polega specjalny atak piona?
Szachy. Gra, która kształtuje mądrzejsze społeczeństwo
Autor: Nastazja Bloch