Oliwia Gancarz ma siedem lat i jest złotą i srebrną medalistką Młodzieżowych Mistrzostw Świata w warcabach. Kiedy dziewczynka przejawiła talent do gry w warcaby? Co o pasji córki myśli jej tata Dawid? Dziewczynka w studiu Dzień dobry TVN rozegrała też partię z Marcinem Prokopem. Zobaczcie, kto wygrał ten pojedynek!
Jak grać w warcaby? Na to pytanie znają odpowiedź zarówno dzieci, jak i dorośli. Już od najmłodszych lat maluchy mogą uczyć się zbijać pionki, korzystając ze specjalnej planszy.
Oliwia Gancarz zaczęła grać w warcaby w wieku 5 lat. Na zajęcia zaprowadził dziewczynkę tata. 5-latka szybko zaczęła przejawiać swoje predyspozycje do gry w warcaby. Rok później wygrała swoje pierwsze mistrzostwo.
Skąd pomysł na warcaby?
Był to zupełny przypadek. Oliwia od początku była bardzo zainteresowana warcabami i przejawiała swoje predyspozycje w tym kierunku.
- zdradził tata Dawid.
Warcaby – jak grać, aby szybko opanować przeciwnika?
Kluczem do wygranej jest zwarty układ i zdolność abstrakcyjnego myślenia – przewidywania kolejnych ruchów. Ten, kto chociaż raz rozegrał partię warcabów, wie, jak grać, warto jednak znać skuteczne triki, które ułatwią wygraną.
Jak grać w warcaby
Jak grać w warcaby? Jest to rozrywka przeznaczona dla dwóch osób. Pozostałe zasady zależą od rodzaju warcabów, a jest ich kilka. Odmiany różnią się od siebie rejonem występowania i liczbą pól. Jak się gra w warcaby w najpopularniejszych wariantach tej gry?
- Warcaby klasyczne (brazylijskie, standardowe) – gra się na planszy o 64 polach, czasami używa się do gry szachownicy. Pionki mogą zbijać do przodu i do tyłu, a damka może się przesuwać o dowolną ilość pól.
- Warcaby międzynarodowe – (warcaby polskie, stupolowe) gra się na planszy o 100 polach. W grze ustawia się po 3 rzędy pionków z obu drużyn (każdy ma po 20 pionków). Pionki tak samo jak w warcabach klasycznych poruszają się do przodu i do tyłu, a damka wykonuje przejście o dowolną ilość pól.
- Warcaby kanadyjskie – zasady gry są takie same jak w warcabach klasycznych i międzynarodowych. Jedyna różnica to większy rozmiar planszy – aż 144 pola. Każdy gracz ma po 30 pionków, które ustawia w 5 rzędach. Białe i czarne pionki oddzielają tylko 2 puste rzędy.
Warcaby klasyczne – jak grać
To, po jakie sięgamy warcaby, mówi nam, jak grać. Najpopularniejszym rodzajem jest odmiana klasyczna – mała ilość pół, w większości uniwersalne zasady i możliwość gry na szachownicy sprawiają, że to właśnie w takie warcaby gramy najczęściej. Można je spotkać w wielu szkołach, placówkach dla dzieci czy dorosłych.
Jak grać w warcaby – zasady ogólne:
- Gra toczy się na planszy o 64 polach (możliwość gry na szachownicy).
- Każdy z dwóch graczy ma 12 pionków – jedna osoba o kolorze białym, druga – czarnym.
- Gracze ustawiają je na ciemnych polach, tworząc trzy rzędy, zaczynając od najbliższej krawędzi.
- Podczas rozgrywki pionki przesuwają się do przodu (zwykle na ukos) o jedno pole. Ich zadaniem jest zbicie pionków przeciwnika poprzez ich przeskoczenie na wolne pole znajdujące się za nim, np. biały pionek, mając przed sobą czarny, zbija go, przeskakując na wolne pole za nim.
- Bijąc kilka pionków przeciwnika, można wykonać dowolną ilość przeskoków, zmieniając nawet ich kierunek.
- Pionek, który dotrze do ostatniej linii planszy po stronie przeciwnika, zmienia się w damkę, która ma możliwość poruszania się po całej linii (nie musi skakać pojedynczo).
- Wygrywa ta osoba, która zbije wszystkie pionki przeciwnika.
Jak grać w warcaby, żeby wygrać
Jak wygrać w warcaby? Wystarczy zbić wszystkie pionki przeciwnika, choć w praktyce nie jest to łatwe. Gra w warcaby wymaga bowiem dużego skupienia i analizowania poszczególnych ruchów, podobnie jak w szachach. Jak grać w warcaby, aby wygrać? Oto cenne wskazówki:
- Podstawowa zasada, która podpowiada, jak rozplanować grę w warcaby i jak wygrać, to: w grupie siła. Zawsze staraj się trzymać pionki blisko siebie. Gdy są ustawione na sąsiednich miejscach, trudniej jest je zbić, ponieważ każde pole jest zajęte. Poruszając się do przodu, gdy pionki są ustawione w kwadracie czy innej konstrukcji złożonej z wielu elementów, zwiększamy swoje szanse na wygraną.
- Podczas gry w warcaby nie powinno się ustawiać swoich pionków przy bandzie, ponieważ wtedy kontrolujemy tylko jedno pole przed sobą. Gdy pionki są w ustawieniu centralnym, mają możliwość ruchu w dwie strony.
- Ważne jest również to, by stratę swojego pionka i jednoczesne bicie pionka przeciwnika traktować jako wymianę. Każdy zawodnik traci tyle samo. Czasami taka wymiana pozwala na lepsze strategicznie ustawienie pionków na planszy. Przykładowo w ustawieniu trzech czarnych pionków pod skosem można wymusić bicie środkowego, by inny biały miał okazję do podwójnego bicia.
Jak szybko wygrać w warcaby? Najprędzej to osiągniemy, gdy będziemy umieli przewidywać ruchy. Możemy też spróbować szybko rozstawiać swoje pionki, aby wybić przeciwnika z rytmu, lub kopiować jego ruchy. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak dobrze grać w warcaby, nie możemy zapominać o powyższych założeniach strategicznych, które z pewnością pomagają w wygraniu całej rozgrywki.
Zobacz też:
- Szachy. Gra, która kształtuje mądrzejsze społeczeństwo.
- Szachy na macie. Trzeba myśleć i być szybkim.
- Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN