Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce. W tych miejscach aktywnie spędzisz wakacje z całą rodziną

Polacy coraz częściej przesiadają się z samochodów na rowery. Ruszają na krótsze lub dłuższe wyprawy, łącząc kontakt z naturą z aktywnością fizyczną. Fani rowerowych wycieczek nie mogą narzekać na brak urozmaiconych tras. W Polsce znajduje się wiele ciekawych szlaków. Dokąd wyruszyć? O tym opowiedział nam Szymon Nitka - autor bloga podróżniczego „Znajkraj".

Trasy rowerowe w Polsce

W Polsce znajduje się mnóstwo wspaniałych tras rowerowych, które dają nam możliwość swobodnego podróżowania w gronie całej rodziny. Jak przyznał Szymon Nitka, każda gmina i region posiada swoje trasy rowerowe. Niektóre z nich są jeszcze pozostałością po działalności PTTK, lecz niestety wiele z nich nie spełnia współczesnych standardów podróżowania rowerem ze względu na degradację dróg czy całych regionów. Ważnym przedsięwzięciem w ostatnich latach stało się wytyczanie i budowa tras rowerowych o standardzie europejskim. Pierwsza liga szlaków rowerowych w Polsce to szlaki w większości przebiegu oparte na odseparowanych drogach rowerowych, biegnących z dala od szos.

Przede wszystkim większość starych dróg nie jest dostępna dla całego grona turystów. Na takie trasy nie wjedzie starsza osoba, nie wjedzie dorosły z przyczepką z dzieckiem. Te współczesne trendy w światowej turystyce dążą do tego, by trasy rowerowe były szeroko dostępne

– powiedział autor bloga.

Ciekawe trasy rowerowe. Gdzie najlepiej jeździć?

Gdzie możemy się wybrać, aby bezpiecznie i swobodnie pojeździć na rowerze? Miejsc takich w Polsce jest sporo. Szymon opowiedział o tych najciekawszych. Pierwszy szlak, który opisał bloger, przechodzi wzdłuż morza. Jak twierdzi, turystyka rowerowa nad Bałtykiem przeżywa świetne lata. Wzdłuż morza przeprowadzona została modernizacja trasy R10, którą możemy przejechać od Świnoujścia, przez Kołobrzeg, aż do miejscowości Zaleskie. Co ciekawego możemy znaleźć na trasie?

To jest fragment trasy w województwie zachodniopomorskim. Przede wszystkim podróż nadmorska to jest cieszenie się klimatem morza i jodem oraz dostępność plaż, na których możemy zrobić sobie przerwę

– powiedział.

Małopolska i Bory Tucholskie

Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce rozpoczyna się spod Tatr (w Zakopanem), przechodzi pod Gorcami nad Dunajcem, potem wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego, przez Przełom Dunajca, następnie przez Beskid Sądecki aż do ujścia Dunajca do Wisły. Poprowadzony jest w większości po wałach przeciwpowodziowych Dunajca.

Wzdłuż Dunajca od zeszłego roku prowadzone są prace nad najładniejszą trasa rowerową w Polsce. Należy ona do najciekawszych tras rowerowych w Europie

– powiedział.
Pozytywnie zaskoczyć mogą nas też Bory Tucholskie, gdzie powstał pierwsze w Polsce system europejskich dróg rowerowych. Sieć szlaków prowadzących przez lasy wynosi prawie 200 kilometrów. Jest to więc idealne miejsce na rowerowy urlop z całą rodziną.

Wiślana Trasa Rowerowa

Rowerzyści od wielu lat marzą o tym, żeby przejechać od źródeł Wisły do samego Gdańska. Niestety piękna droga rowerowa biegnie nad Wisłą przez całą Małopolskę i tylko Małopolskę - od Oświęcimia przez Kraków do Szczucina. Inne województwa dopiero myślą o podobnym standardzie.

Trasa wzdłuż rzeki jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia tras rowerowych w Europie, bo rzeczywiście trasa taka jest dla wszystkich dostępna. Brakuje dużych przewyższeń, co jakiś czas dostępne są punkty gastronomiczne, miejsca odpoczynku

– powiedział.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Autor: Nastazja Bloch
Pozostałe wiadomości