Muzyka lat 90. w dużej mierze zdominowana została przez przeboje muzyki pop. Równie ważnym gatunkiem w tamtym okresie była muzyka rockowa. Za granicą popularność zdobywały też kompozycje w stylu rap i hip-hop. Miernikiem popularności muzyki za oceanem stały się w owym czasie notowania „Billboardu” – tygodnika muzycznego publikującego zestawienia najpopularniejszych singli i albumów. W Polsce triumfy święcił nowy nurt – disco polo, początkowo grany głównie na bazarach i targowiskach.
Muzyka lat 90. Gwiazdy, gwiazdki, teledyski
Lata 90. to czas wielkich, międzynarodowych gwiazd. Zdobycie popularności zdecydowanie ułatwiały w latach 90. teledyski, w które inwestowano już wtedy ogromne pieniądze. Telewizja stała się platformą, która w błyskawicznym tempie była w stanie wywindować artystów czy zespoły lat 90. na szczyty list przebojów. Jednak niewielu z nich udało się zdyskontować tak szybko zdobytą popularność. Dobrym przykładem jest utwór „Nothing Compares 2 U” wykonywany przez Sinéad O’Connor. Artystce już nigdy później nie udało się powtórzyć sukcesu z 1990 roku.
Próby czasu nie przetrwał też amerykański zespół New Kids On The Block. Choć zapoczątkował on światową modę na boysbandy (w Polsce jej pionierem był zespół Just 5), to utwór „Step by step” nie zagwarantował formacji mocnej pozycji w kolejnych latach. Klasycznym przykładem „gwiazdy jednego sezonu” był duet Kriss Kross, choć utwór jego „Jump” w dużej mierze przyczynił się do popularyzacji muzyki hip-hop. Dużo lepiej poszło duetowi Roxette, serwującemu publiczności praktycznie przebój za przebojem. Swoją pozycję umacniała Madonna, był to też dobry czas dla Mariah Carey.
Zagraniczne zespoły rockowe lat 90. na listy przebojów próbowały „wejść”, komponując melodyjne ballady. Jedną z najlepszych z tego okresu jest „More Than Words” grupy Extreme. Ballady stały się też znakiem rozpoznawczym formacji Bon Jovi. Absolutnymi hitami, które okupowały listy przebojów przez kilkanaście tygodni były piosenki „I Will Always Love You” w brawurowym wykonaniu Whitney Houston oraz „End of the Road” boysbandu Boyz II Men. Swoistą ciekawostką z tego okresu jest utwór „Macarena” zespołu Los Del Rio. Dziś trudno o wesele, na którym goście nie tańczyliby układu choreograficznego z „Macareny”.
Druga połowa lat 90. to czas triumfu pierwszego, wielkiego girlsbandu. Spice Girls z Wielkiej Brytanii szturmem podbiły listy przebojów utworem „Wannabe”. To również czas świetności utalentowanych wokalistek. Popularność (choć krótkotrwałą) zdobyła Toni Braxton utworem „Un-Break My Heart”. Dużo lepiej radziła sobie doświadczona Celine Dion. Niezapomnianym przebojem tego okresu stał się utwór „I’ll Be Missing You” Puffa Daddy'ego i Faitha Evansa napisany na cześć zamordowanego kolegi i wykorzystujący motyw piosenki „Every Breath You Take”, wykonywanej w oryginale przez Stinga i The Police. Jeszcze większym przebojem, poświęconym pamięci zmarłej tragicznie księżnej Diany, okazał się utwór „Candle in the Wind 1997” Eltona Johna. Nasze – siłą rzeczy, subiektywne – zestawienie największych przebojów lat 90. muzyki światowej zamyka Carlos Santana i Rob Thomas utworem „Smooth”.
Lata 90. w Polsce – fenomen disco polo
W Polsce nieoczekiwanie, choć początkowo dość niepewnie, do głosu doszedł nurt disco polo. Już wcześniej Polacy tańczyli przy takiej muzyce na weselach, ale dopiero w latach 90. doczekała się ona własnych festiwali, a nawet niedzielnego programu w ogólnopolskiej telewizji. Jednym z pierwszych i największych przebojów był utwór „Mydełko Fa”, śpiewany przez Marka Kondrata, dziś kojarzonego bardziej z aktorstwem i bankowością. Cała Polska nuciła „Bierz co chcesz” Shazzy. To z tego okresu pochodzą największe polskie przeboje lat 90. grupy Boys – „Jesteś szalona” oraz „Wolność” czy hity zespołu Bayer Full – „Majteczki w kropeczki” i „Wszyscy Polacy”, a także pierwsze przeboje Akcentu – zespołu Zenka Martyniuka.
Zobacz także:
Zenon Martyniuk o rodzinie, muralu i filmie, który opowiada historię jego życia
Inne polskie hity lat 90.
Polskie zespoły rockowe święcące triumfy w tym czasie to np. T-Love, Ira, Hey, czy Wilki. Polskie hity komponowali też tacy wykonawcy jak zespół Varius Manx („Orła Cień”) czy Andrzej Piaseczny („Imię deszczu”). Utworem „Drzwi” zadebiutowała z zespołem ONA Agnieszka Chylińska. Inne znane piosenkarki lat 90. to Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska i Edyta Górniak. W polskiej muzyce dyskotekowej tego okresu wielkim przebojem była „Zakręcona” Reni Jusis, czy utwór „Lato” Formacji Nieżywych Schabuff. Wiele stacji grało też „Takie Tango” Budki Suflera.
Zobacz także:
- Muzyka lat 70. – kto ją tworzył i wykonywał? Poznaj najgłośniejsze zespoły tamtych czasów
- Reni Jusis w wersji bez filtra
- Muzyka lat 80., czyli złota era disco – poznaj największe hity
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Sánchez Photography/Getty Images