Styl życia

Mistrz samby i jego polska uczennica kochają brazylijskie karnawały

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Serduszko puka w rytmie samby
Serduszko puka w rytmie sambyDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Gabriel Castro, mistrz samby, po raz pierwszy odwiedził Polskę. W kraju nad Wisłą zamierza szerzyć wiedzę na temat kultury brazylijskiej i wyjątkowych karnawałów. Razem ze swoją uczennicą, Magdaleną Grabowską, opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN o swojej największej życiowej pasji.

Mistrz samby

Gabriel Castro jest najmłodszym choreografem tancerzy samby w historii karnawału. W 2015 roku zdobył nagrodę dla najlepszego tancerza karnawału, co jest wielkim wyróżnieniem, niezwykle trudnym do zdobycia. Obecnie jest dyrektorem tancerzy w szkołach samby Império da Tijuca i Unidos de Vila Isabel. Podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce, odwiedził studio Dzień Dobry TVN. Jak podoba mu się nasz kraj?

- Bardzo mi się tutaj podoba. Czuję, że dobrze mnie tutaj traktują. W Brazylii nie uczymy się dużo o Polsce i o Europie, więc dla mnie to jest żywa historia - powiedział Gabriel.

Castro z wykształcenia jest historykiem. Czy wiedza z tej dziedziny przydaje mu się w nauce tańca? - Tak, ja specjalizuję się w historii samby. Ona miesza się z historią Brazylii i wiele osób chce się nauczyć samby, by lepiej poznać kulturę Brazylii. To dla nasz bardzo ważne - podkreślił tancerz. - Samba pochodzi z Afryki, z obszarów postkolonialnych, ale jest to taka mikstura różnych narodów afrykańskich, prekolumbijskich, Portugalii - wyjaśnił Gabriel.

Polka - tancerka samby

Uczennicą Gabriela jest Magdalena Grabowska. Jak to się stało, że jej życiową pasją stał się taniec, a konkretnie samba?

- Zawsze słuchałam takiej muzyki. 10 lat temu poszłam na lekcję samby do Polki i wtedy zrozumiałam, że nie tylko muzyka jest bardzo przyjemna, tylko też sam taniec. Bardzo rozluźnia nasze ciało. I tak zostałam. A później siłą rzeczy chciałam pogłębiać moją wiedzę i umiejętności - przyznała Magda.

Grabowska szukała najlepszej szkoły tańca i najlepszego nauczyciela. Tak właśnie trafiła na Gabriela. - To musi być zaufana, profesjonalna osoba. Chodziło mi o to, żeby to była dla mnie zaufana osoba w Brazylii, przy której będę się czuć bezpiecznie - podkreśliła tancerka.

Magdalena do tej pory wystąpiła na czterech karnawałach. Na scenach tańczy w wyjątkowych, kolorowych strojach. - Wszystkie stroje, które mam, są z Brazylii. Uważam, że ważna jest ta oryginalność i żeby wspierać rynek brazylijski - powiedziała. - Każdy choć raz w życiu powinien tego spróbować i wziąć udział w karnawale. To są takie emocje, to jest największa scena świata, tam jest tyle ludzi na trybunach. Jest niesamowita energia - dodała tancerka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości