Styl życia

Zagadkowe budowle z dawnych czasów na terenie Polski. Są starsze niż piramidy egipskie

Styl życia

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Megality - historia starsza niż piramidy
Megality - historia starsza niż piramidy Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNMegality - historia starsza niż piramidy

Wszyscy słyszeli o piramidach w Egipcie, ale niewiele osób wie, że na terenie naszego kraju można znaleźć starsze obiekty od nich. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że w Polsce istnieją megality. Czym są te fascynujące budowle?

Czym są megality?

Megality to miejsca pochówku sprzed ponad 5 tys. lat. Wznieśli je ludzie żyjący w epoce neolitu, w okresie ok. 3000–2200 lat p.n.e. Są starsze niż piramidy egipskie, ale przynajmniej tak samo zagadkowe. Można je zobaczyć w okolicach Stargardu na Pomorzu Zachodnim.

- Niesamowite jest to, że tak wiele lat temu niewielkie społeczności, które zamieszkiwały obszary Europy, potrafiły wznieść tak monumentalne konstrukcje, nie posiadając oczywiście takich narzędzi, jakimi my dysponujemy dzisiaj - mówiła archeolożka, dr Agnieszka Matuszewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przeznaczenie megalitów

Megality mają długość od kilkunastu do prawie 200 metrów. Około 20 proc. z nich posiada wyposażenie i można w nich znaleźć np. naczynia. Choć są odkrywane w nich także pochówki, archeolodzy mają wiele innych pomysłów na temat tego, czym te budowle mogły być przed laty.

- Mogły stanowić granice terytorium, które były przez daną niewielką społeczność zamieszkiwane. Mogły oznaczać centrum, wokół którego następnie powstawały niewielkie osady. Są takie badania z terenów Europy, które wskazywałyby na to, że one były wznoszone wzdłuż jakichś szlaków komunikacyjnych - tłumaczyła dr Agnieszka Matuszewska.

- Część ludzi również uważa, że te budowle miały związek z transformacją jakiejś energii w zaświaty. Megality uznajemy jako takie formy funeralne, czyli pochówkowe, ale również znajdujemy megality, gdzie nie ma ciała - dodał archeolog Bogdan Przybyła.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości