Styl życia

Odeszła od męża i postawiła na własną karierę. Jak Maria Konopnicka odniosła sukces?

Styl życia

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
M. Nabiałczyk, K. Matuszek
Rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej
Rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Choć Maria Konopnicka na początku swojej drogi była uznawana za twórczynię kontrowersyjną, dziś wiemy, że była jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Jak wyglądało jej życie? O tym znawcy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Twórczość Marii Konopnickiej

Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była bardzo zdolna i sama nauczyła się języków, bo do szkoły na pensji sióstr sakramentek w Warszawie chodziła jedynie przez rok. Tam poznała Elizę Pawłowską (po mężu Orzeszkową), z którą przyjaźniła się do końca życia. W 1862 roku poślubiła Jarosława Konopnickiego, starszego od niej o 12 lat. On bardzo lubił towarzystwo i przyjmowanie gości, co Konopnicką zaczęło ogromnie męczyć. Nie chciała być na jego utrzymaniu i nie odpowiadała jej rola gospodyni domowej. Postanowiła zostawić męża i samodzielnie wychować dzieci. Zarabiała na lekcjach, tłumaczeniach, korepetycjach i redagowała czasopismo "Świt". Zaczęła pisać i identyfikowała się z pozytywistami. Jej twórczość zdobyła powszechne uznanie, ponieważ była przepełniona patriotyzmem i szczerym liryzmem.

- Zaczęła naprawdę ciężko pracować, żeby móc szóstkę dzieci utrzymać i siebie. W pewnym momencie zaczęła pisać. Pierwszy jej wiersz pod pseudonimem przeczytał Sienkiewicz i się absolutnie zachwycił - mówiła w Dzień Dobry TVN Joanna Modrzejewska, prawnuczka Marii Konopnickiej.

Rodzina Marii Konopnickiej

W czasie dziesięciu lat małżeństwa Maria urodziła ośmioro dzieci. Władysław i Stefan zmarli zaraz po urodzeniu (prawdopodobnie w latach 1864–1865). Był również Tadeusz (1863), Zofia (1866), Stanisław (1867), Jan (1868), Helena (1870) i Laura (1872). Konopnicka dzieliła swoje dzieci na trójkę "złą" i "dobrą". Kiedy najmłodsza córka została posłana do szkoły, poetka postanowiła się od nich uniezależnić. Od tego czasu tylko odwiedzała czasem swoje pociechy, wspomagała je finansowo i korespondowała z nimi, ale czas spędzała podróżując (m.in. w Wenecji, Zakopanem, Monachium czy Krakowie) i nieustannie się rozwijając. Równocześnie jako kobieta budziła spore zainteresowanie i miała wielu amantów. Nie stworzyła z nikim jednak stałego związku. Jak wspomina ją prawnuczka?

- Była taką babcią bardzo ciepłą. Zresztą to chyba ze wszystkich utworów dla dzieci Marii Konopnickiej czuje się tę miłość do dzieci i ciepło. Taka była. Urodziła 8 dzieci, dwóch chłopców zmarło jako niemowlaki, więc z całej szóstki było 3 synów i 3 córki. Tylko syn Jan miał potomstwo. (...) Jest tylko jedna linia potomków Marii Konopnickiej - mówiła Joanna Modrzejewska w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: M. Nabiałczyk, K. Matuszek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości