Podróżowanie w celu poznawania dzieł sztuki
– Dla mnie sztuka jest o tyle istotna, że daje mi poczucie przebywania wśród piękna. Kontemplowanie dzieł sztuki i piękna daje radość, spokój, spełnienie – mówi kolekcjoner, któremu sztuka towarzyszy od dzieciństwa. Kiedyś czytał książki z historii sztuki, dziś może pochwalić się imponującą kolekcją.
W bibliotece Marka Kotlarskiego ważne miejsce zajmują przewodniki po miejscach, które odwiedził. – Ten magiczny świat artystów i dzieł sztuki zawsze na mnie oddziaływał, ale wiadomo, że na samych ilustracjach książkowych nigdy nie chciałem poprzestać. Najważniejsze jest to, żeby później zderzyć się z tym realnym dziełem sztuki, które bardzo dobrze znałem jako ilustrację w książce.
Jak kolekcjonować pamiątki z podróży?
– Oprócz wrażeń z każdej podróży staram się przywieźć coś, co jest charakterystyczne dla danego miejsca. Szukam rzeczy nietypowych – mówi Marek Kotlarski, pokazując na ścianę w mieszkaniu, która jest mapą jego podróży. Są na niej pamiątki z Ghany, Peru, Mołdawii, Iranu.
Jakie sposoby ma na znajdowanie ciekawych przedmiotów? – Staram się odwiedzać antykwariaty, targi staroci i wyszukiwać rzeczy, które są z jednej strony interesujące, a z drugiej strony piękne. Z każdej podróży przywożę też walizkę książek – opowiada kolekcjoner, który odwiedził już ponad tysiąc muzeów.
Jak dzielić się wrażeniami z podróży?
– Dla mnie istotne jest dzielenie się tym wszystkim co przeżywam, co widzę. Mój najprostszy sposób, niestety trochę już zanikający, to wysyłanie pocztówek – mówi podróżnik. – Odwiedziłem 95 krajów. Z każdego została wysłana niejedna pocztówka. To taki mały atlas świata – mówi Marek Kotlarski, który odkrył serwis zrzeszający ludzi z całego świata wysyłających kartki. Jestem drugi w Polsce pod względem wysłanych i otrzymanych kartek – dodaje z dumą.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz player.pl.
Zobacz także:
Mesyna – wyjątkowe miejsce na Sycylii
Domki trulli w Alberobello – największa atrakcja miasteczka
Dlaczego warto jechać na Gozo?
Autor: Magdalena Zamkutowicz
Reporter: Ludwik Lis