Alternatywą dla tradycyjnych metod depilacji jest wykorzystująca innowacyjne technologie depilacja laserowa. Dzięki niej niechciane owłosienie można usunąć nawet na stałe i całkowicie zapomnieć o golarkach czy wosku. Depilacja laserowa bikini i innych delikatnych stref za pomocą specjalnej głowicy nigdy nie była tak prosta i skuteczna. Więcej o depilacji w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała kosmetyczka Aneta Suchowierska.
Depilacja laserowa ma wiele zalet – daje długotrwałe efekty i jest niekiedy bezbolesna. Laserowe usuwanie owłosienia odbywa się z użyciem różnej wielkości głowicy (zależy od typu lasera), dlatego zabieg można przeprowadzać w różnych strefach. Depilacja laserowa bikini czy nóg jest zatem szybka i nieinwazyjna.
Jak działa depilacja laserowa ciała
Wśród nowoczesnych technik pielęgnacji ciała depilacja laserowa wyróżnia się zaskakującymi efektami. To jedyna metoda, która w sposób prawie bezbolesny umożliwia trwałe pozbycie się owłosienia. Laserowe usuwanie owłosienia polega na niszczeniu mieszka włosowego. Wiązka lasera dociera do jego środka, tam pochłania go naturalny pigment - melanina (odpowiedzialny za ciemne włosy), który przez nadawane światło zostaje zniszczony wraz z mieszkiem.
Jak dbać o skórę?
Jak dbać o skórę?
Depilacja laserowa, uszkadzając mieszek powoduje trwałe usunięcie owłosienia. Efekty zabiegu utrzymują się długo, ale zależy to również od indywidualnego tempa porostu włosów (u każdego szybkość wzrostu nowych włosów jest inna). Laserowe usuwanie owłosienia o jasnym kolorze powinno być wykonane z użyciem lasera diodowego o największej długości fal (940 nm).
Laserowe usuwanie owłosienia różnych części ciała
Tak naprawdę każdą część ciała można poddać depilacji laserowej. Depilacje laserowa nóg czy pach są najpopularniejsze, ale zabieg ten wykonuje się również na barkach, brodzie, brzuchu, dłoniach, karku, kolanach, piersiach, pośladkach, szyi, uszu i wielu innych strefach. Największy dyskomfort można odczuwać w tych najbardziej delikatnych częściach ciała. Depilacja laserowa bikini lub pach może być nieco bolesna, choć użycie nowoczesnego lasera diodowego zmniejsza odczuwanie bólu do minimum.
Na depilację laserem możemy sobie pozwolić również w domu. Podręczne lasery do użytkowania domowego mają różne ceny, w zależności od skuteczności czy ilości funkcji. Najprostszy model można kupić za 300-400 zł, ale to właśnie te droższe modele (niekiedy z ceną 2000 zł) mogą pochwalić się najlepszymi efektami. Depilacja laserowa w domu powinna być przeprowadzona ze wszystkimi środkami ostrożności, które stosuje się w profesjonalnych zabiegach, należy więc unikać opalania, zrezygnować z leków czy depilacji woskiem lub depilatorem.
Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?
Mimo że depilacja laserowa to zabieg powierzchowny i bezpieczny, to nie wszyscy mogą go stosować. Jeżeli interesuje Cię depilacja laserowa, przeciwwskazania są najważniejszym elementem, z którym trzeba się zapoznać przed wizytą w salonie lub zakupem domowego lasera. Przede wszystkim depilacja laserowa w ciąży jest zabroniona, ponieważ nie ma dokładnych badań odnośnie do wpływu lasera na płód. Dla bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z tego zabiegu również w trakcie karmienia piersią. Do innych przeciwwskazań można zaliczyć: cukrzycę, kłopoty z krążeniem, żylaki, nowotwory, znamiona, metalowe implanty, choroby autoimmunologiczne, łuszczyca czy przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki, sterydy, antydepresanty).
Depilacja laserowa w salonie
Żadne inne urządzenie nie daje takich efektów, jak depilacja laserowa. Ile razy trzeba powtarzać zabieg? Ilość sesji zależy od rodzaju użytego w salonie lasera oraz indywidualnego tempa porostu włosów. Laserowa depilacja nóg , pach i innych stref jest skuteczna tylko na owłosienie w fazie wzrostu (anagen). Aby pozbyć się większości włosów, trzeba wykonać średnio około 4 zabiegów w odstępach przynajmniej jednego miesiąca. Sam zabieg może trwać 20 min lub nawet półtorej godziny w przypadku większej strefy. Najszybciej pozbędziemy się wąsika (górna warga), z kolei depilacja laserowa pleców czy nóg trwa najdłużej.
Gdy zainteresuje nas depilacja laserowa, jak przygotować się do niej, by cały zabieg był skuteczny? Przede wszystkim należy udać się do salonu i skorzystać z bezpłatnej konsultacji. W trakcie takiego spotkania lekarz wykonujący zabieg przeprowadzi wywiad upewniając się, że stan zdrowia pozwala na laserową depilację. Wykona on analizę skórną, dostosowując do niej parametry lasera oraz próbę laserową sprawdzającą, czy zabieg nie wywołuje reakcji alergicznych.
Do salonu na taką depilację zgłaszają się także mężczyźni. Wynika to nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Depilacja laserowa mężczyzn jest polecana szczególnie w przypadku nadwrażliwości skóry po goleniu. Laserowa depilacja pach czy pleców u mężczyzn pozwoli zachować właściwą higienę tych stref (nadmierne owłosienie gromadzi bakterie wywołujące infekcje).
Jak przygotować się do depilacji laserowej?
Należy trzymać się ściśle określonych zaleceń przed zabiegiem. Pół roku wcześniej trzeba odstawić leki zawierające witaminę A. Miesiąc przed depilacją laserową należy zrezygnować z opalania, depilacji woskiem i depilatorem, tydzień przed nie stosować ziół (dziurawiec, nagietek), samoopalaczy, peelingów. Dzień wcześniej skórę należy ogolić maszynką i zrezygnować z antyperspirantu.
Zobacz też:
- Jak długo cieszyć się opalenizną? Sprawdzone sposoby
- Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki
- Częsty efekt złej depilacji: truskawkowe nogi
Autor: Anna Kobyłka
Źródło zdjęcia głównego: Gregor Bister GettyImages.jpg