Problemy naczyniowe dotyczą wielu osób, przybierają też różną postać. Mogą to być pajączki, rumień na twarzy, naczyniaki (płaskie lub gwiaździste), a także trądzik różowaty. Skuteczną w usuwaniu tego rodzaju zmian i stosowaną od kilku lat metodą jest laserowe zamykanie naczynek. Laser można stosować na twarzy, ale również na innych obszarach ciała. Jego działanie sprawia, że niektóre zmiany znikają całkowicie, a inne stają się mniej widoczne. Do terapii wykorzystywane są lasery o dość dużej mocy, z możliwością dostosowania parametrów do rodzaju skóry oraz charakteru zmiany.
>>> Zobacz także:
- Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
- Blizny po trądziku - jak je usunąć? Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku
- Najlepsze metody depilacji nóg to?
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek to zabieg pozwalający wyeliminować uciążliwe problemy naczyniowe, które niejednokrotnie stanowią defekt kosmetyczny (rumień na policzkach, zmiany trądzikowe, pajączki na nogach). Do przeprowadzania zabiegu laserowego zamykania naczynek, zarówno na twarzy, jak i nogach, stosuje się najczęściej lasery neodymowo-yagowe lub IPL. Długość użytej fali to 532 nm i 1064 nm. Przy pomocy lasera naświetla się zmienione chorobowo miejsca, co prowadzi do absorpcji światła przez hemoglobinę (barwnik krwi), a następnie jej koagulacji (krzepnięcia). Skutkiem zachodzącego procesu jest całkowite zniszczenie ścian naczynka, jego obkurczenie, zamknięcie, a następnie wchłonięcie przez organizm. Co ważne, laser działa wybiórczo na hemoglobinę (fototermoliza wybiórcza), dzięki czemu dociera jedynie do naczyń zmienionych, pozostawiając nietkniętymi obszary zdrowe. Wysoka moc lasera i dwie długości fal dają możliwość indywidualnego podejścia do pacjenta, pozwalają również dobrać najlepsze parametry zabiegu. Zabieg laserem IPL działa podobnie, tu również wykorzystywany jest proces fototermolizy.
Wskazania i przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek
Laserowe zamykanie naczynek na twarzy zaleca się w przypadku leczenia rumienia, trądziku różowatego i zmian rubinowych. Przy użyciu lasera leczy się malformacje naczyniowe, a także żylaki kończyn dolnych. Zabieg laserowego zamykania naczynek umożliwia również likwidację pajączków. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie można skorzystać z terapii laserem – istnieje szereg przeciwwskazań do laseroterapii. Do najważniejszych należą: ciąża, okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, epilepsja, a także świeża opalenizna. Z naświetlań należy zrezygnować również podczas terapii lekami psychotropowymi, światłouczulającymi i niektórymi antybiotykami. Zabiegu nie przeprowadza się u osób chorych na cukrzycę, bielactwo czy łuszczycę, a także u chorych z wszczepionymi rozrusznikami serca.
Przygotowanie do laserowego zamykania naczynek
Niezależnie od tego, czy chodzi o laserowe zamykanie naczynek na twarzy, nogach czy innym obszarze ciała, pacjent musi się odpowiednio przygotować do zabiegu. Pierwszym etapem jest konsultacja ze specjalistą, który wyklucza przeciwwskazania oraz informuje o przebiegu terapii, liczbie koniecznych do przeprowadzenia sesji (czasem niezbędne jest powtórzenie zabiegu), a także o sposobie pielęgnowania skóry po terapii. Przygotowanie do laserowego zamykania naczynek oznacza rezygnację z kąpieli słonecznych i wizyt w solarium, a także odstawienie leków światłouczulających. Przed samym zabiegiem należy ogolić skórę maszynką do golenia. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, za to dobrze jest zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.
Po zabiegu laserowego zamykania naczynek
Zalecenia pozabiegowe obejmują zasady delikatnego obchodzenia się ze skórą. Oznacza to rezygnację z peelingów, inwazyjnych i podrażniających zabiegów czy kosmetyków na bazie alkoholu. Skórę należy przemywać i osuszać bardzo delikatnie, nie stosując gąbek czy szorstkich ręczników. Przez pewien czas po laserowym zamykaniu naczynek na nogach czy twarzy trzeba unikać wizyt w solarium oraz saunie, gorących kąpieli i intensywnego wysiłku fizycznego. Wśród zaleceń lekarskich znajduje się również nawilżanie skóry preparatami do skóry naczynkowej, fotoprotekcja, a także wizyta kontrolna u specjalisty, który ocenia efekty i decyduje o dalszym postępowaniu.
Efekty laserowego zamykania naczynek
Zabieg laserowego zamykania naczynek jest bardzo skuteczny, jednak należy wziąć pod uwagę, że nie zabezpiecza przed tworzeniem się nowych zmian naczyniowych. Niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja skóry, zmiana diety oraz trybu życia. Czasem jednak decydują czynniki, na które pacjenci nie mają większego wpływu, a jedyną szansą jest stosowanie zabiegów laserowego zamykania naczynek. Efektami, które można uzyskać, są:
- zamknięcie naczynek,
- zmniejszenie widoczności naczynek,
- redukcja rumienia,
- usunięcie naczyniaków,
- zmniejszenie objawów trądziku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN