Styl życia

Wystawa wieloformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny. "Poznała wiele historii kobiet"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Wystawa wieloformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny
Wystawa wieloformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

W Krakowskim Forum Kultury od 5 do 12 września można podziwiać wystawę wielkoformatowych wycinanek "Kobiety i ich opowieści" Darii Alyoshkiny. W Dzień Dobry TVN o ukraińskiej artystce i jej twórczości opowiedziała Dagmara Merecik.

Wycinanki wielkoformatowe Darii Alyoshkiny

Wycinanka to tradycyjna sztuka zdobnicza, do której Daria Alyoshkina podeszła w sposób nowoczesny. Jej prace zachwycają zwiedzających wystawę "Kobiety i ich opowieści".

- Ta wystawa jest konsekwencją programu wsparcia dla ukraińskich artystów, twórców i twórczyń. Zaproponowali go wspólnie Gmina Kraków i Krakowskie Forum Kultury. Celem tego programu było zapewnienie ukraińskim artystom, którzy znaleźli się w Polsce, możliwości pracy - tłumaczyła Dagmara Merecik z Krakowskiego Forum Kultury.

Daria Alyoshkina - ukriańska artystka

Daria Alyoshkina jest absolwentką Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo ukraińska artystka zajmowała się rzeźbą. Natomiast po urodzeniu dzieci, zajęła się wycinankami, które cenione są na arenie międzynarodowej. - To naprawdę wybitna artystka. [...] Brała udział w wielu wystawach, projektach. Jej twórczość cieszy się ogromną popularnością - podkreśliła Dagmara Merecik.

Ukraińska twórczyni przez inwazję rosyjską zmuszona była opuścić swój kraj. - Znalazła się - tak jak inne kobiety - na granicy z trojgiem dzieci. 25 lutego przekroczyła tę granicę i znalazła się w Krakowie. [...] Ona uciekając, zabierając najpotrzebniejsze rzeczy, wzięła kilka prac i z nimi wyjechała. Połowa tej wystawy, to są prace, które powstały jeszcze w Ukrainie - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

A co kryje się za nazwą wystawy - "Kobiety i ich opowieści"? - Dla niej, jak sama mówi, ogromnym przeżyciem było to, z czym spotkała się na granicy. Poznała wiele historii kobiet, z którymi tam spędziła czas, z którymi musiała się wspierać, z którymi musiała być - wyjaśniła Dagmara Merecik.

Jak powstają prace Darii Alyoshkiny? Dlaczego wybrała wycinanki? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości