Razem z Ukrainą

Początek roku szkolnego w Ukrainie. Poruszająca fotografia uczniów z charkowskiego metra obiegła świat

Razem z Ukrainą

Autor:
Patrycja
Sibilska
Źródło:
kultura.onet.pl, Twitter
Dzieci w charkowskim metrze i zbombardowane miasto

1 września dzieci wróciły do szkół. Nie wszystkie jednak mają możliwość powitać nowy rok szkolny w bezpiecznych warunkach. W Ukrainie objętej wojną uczniowie zasiedli w szkolnych ławkach ustawionych w metrze. Zdjęcie obrazujące tę sytuację obiegło media na całym świecie.

W Charkowie dzieci uczą się w schronie

1 września minął 190 dzień rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainie. W tym dniu ukraińscy uczniowie podobnie jak ich koledzy i koleżanki w Polsce rozpoczęli nowy rok szkolny. Jednak na nich nie czekały klasy w szkołach, a prowizorycznie ustawione ławki w charkowskim metrze. Zdjęcie, na którym widzimy dzieci, uczące się w schronie na terenie stacji Sportyvna w Charkowie, wywołało ogromne poruszenie w Internecie.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zniszczone szkoły w Ukrainie

W całym kraju objętym wojną bezpieczeństwo dzieci jest mocno zagrożone. Z tego powodu władze kraju podjęły decyzję o wprowadzeniu nauki online, która ma ułatwić także powrót do edukacji dzieciom przebywającym aktualnie poza Ukrainą.

- 1 września ukraińskie dzieci wracają do szkoły... ale zajęcia będą się odbywały głównie online - czytamy we wpisie opublikowanym na koncie Euromaidan Press na Twitterze.

Leżący na wschodzie kraju Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, nadal jest obstrzeliwany. Każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych zabitych i rannych. Rosjanie zniszczyli wiele budynków, w tym szkoły i przedszkola.

Na dzień 1 września 380 ukraińskich dzieci zostało zabitych, 736 rannych, 228 zaginionych, a 7297 deportowanych

400 tysięcy dzieci w Ukrainie rozpoczęło nowy rok szkolny. W większości regionów będą się uczyć stacjonarnie, ale pod warunkiem, że w ich szkołach, lub w pobliżu, będą schrony. Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę zmieniła program nauczania w tamtejszych szkołach. Z listy lektur zniknęły niektóre pozycje, a w podręcznikach do historii pojawiły się nowe terminy. Jakie? O tym czytaj więcej w tekście premium Tatiany Serwetnyk na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło: kultura.onet.pl, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Craig Hastings/Getty Images

Pozostałe wiadomości