W Charkowie dzieci uczą się w schronie
1 września minął 190 dzień rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainie. W tym dniu ukraińscy uczniowie podobnie jak ich koledzy i koleżanki w Polsce rozpoczęli nowy rok szkolny. Jednak na nich nie czekały klasy w szkołach, a prowizorycznie ustawione ławki w charkowskim metrze. Zdjęcie, na którym widzimy dzieci, uczące się w schronie na terenie stacji Sportyvna w Charkowie, wywołało ogromne poruszenie w Internecie.
Szkoła
Zniszczone szkoły w Ukrainie
W całym kraju objętym wojną bezpieczeństwo dzieci jest mocno zagrożone. Z tego powodu władze kraju podjęły decyzję o wprowadzeniu nauki online, która ma ułatwić także powrót do edukacji dzieciom przebywającym aktualnie poza Ukrainą.
- 1 września ukraińskie dzieci wracają do szkoły... ale zajęcia będą się odbywały głównie online - czytamy we wpisie opublikowanym na koncie Euromaidan Press na Twitterze.
Leżący na wschodzie kraju Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, nadal jest obstrzeliwany. Każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych zabitych i rannych. Rosjanie zniszczyli wiele budynków, w tym szkoły i przedszkola.
Na dzień 1 września 380 ukraińskich dzieci zostało zabitych, 736 rannych, 228 zaginionych, a 7297 deportowanych
Young kids studying in a makeshift classroom in Sportyvna station of Kharkiv Metro
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) September 1, 2022
On 1 Sept, it’s back to school for Ukrainian kids… but classes will be held mostly online.
As of 1 Sept, 380 Ukrainian children killed, 736 injured, 228 missing, 7297 deported#StandWithUkraine pic.twitter.com/h25m4PUQZe
400 tysięcy dzieci w Ukrainie rozpoczęło nowy rok szkolny. W większości regionów będą się uczyć stacjonarnie, ale pod warunkiem, że w ich szkołach, lub w pobliżu, będą schrony. Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę zmieniła program nauczania w tamtejszych szkołach. Z listy lektur zniknęły niektóre pozycje, a w podręcznikach do historii pojawiły się nowe terminy. Jakie? O tym czytaj więcej w tekście premium Tatiany Serwetnyk na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Największy ukraiński festiwal muzyczny odbył się w Polsce. "Energia była niesamowita"
- Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. "Nie tylko świętujemy, ale też mamy ból w sercu i łzy w oczach"
- Rzeczniczka PAH: "Aż 303 miliony osób potrzebuje pomocy humanitarnej. To rekord"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło: kultura.onet.pl, Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Craig Hastings/Getty Images