Razem z Ukrainą

"Dziś to cel numer dwa reżimu Putina". Jaka jest Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy?

Razem z Ukrainą

Autor:
Patrycja
Sibilska
Kim jest pierwsza dama Ukrainy?
Kim jest pierwsza dama Ukrainy? Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

7 września na rynku pojawi się książka "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?". W Dzień Dobry TVN o tym, jaka jest i jaki ma wpływ na losy Ukrainy żona ukraińskiego prezydenta opowiedziała autorka opracowania Alina Makarczuk.

Ołena Zełeńska - silna kobieta, mądra matka i kochająca żona

Życie Ołeny Zełenskiej po raz pierwszy zmieniło się 20 maja 2019 roku, kiedy ogłoszono, że jej mąż, Wołodymyr, wygrał wybory prezydenckie, kolejną radykalną zmianę przyniósł 24 lutego 2022 roku, kiedy na Ukrainę spadły rosyjskie pociski, rozpoczynając jeden z najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych w Europie od czasów II wojny światowej.

- To jest niebywała kobieta, bardzo silna. To jest pierwsza dama, która wysłała list do mieszkańców okupowanych miast, która pomyślała o dzieciach, które uciekały przed wojną do Polski, między innymi. Pamiętacie tę pierwszą falę, kiedy matki pakowały do plecaka dokumenty, brały dzieci i uciekały właściwie z jedną torbą? Zełeńska pomyślała o tym, że na pewno nie zmieściłaby się do tego plecaka książka po ukraińsku i zainicjowała projekt "Półeczka" po ukraińsku. To są bajki dla dzieci, które wysłała do 13. europejskich państw, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, żeby dzieci miały kontakt ze swoim językiem, bo nikt nie wiedział, jak długo to potrwa - opowiada Alina Makarczuk.

Ołena Załenska celem numer dwa dla KGB i reżimu Putina

W jednym z pierwszych zdań książki czytamy: "Ołena Zełenska dziś cel numer dwa dla KGB i reżimu Putina, kiedyś lubiła zwyczajne, spokojne życie."

- Jest tym celem numer dwa dlatego, że jest rodziną, jest najbliższą osobą, najbliższą przyjaciółką Zełeńskiego. (...) Wołodymyr sam podkreślał, że nikomu tak nie ufa, jak swojej żonie. Ona jest druga osobą w państwie, która wie o wszystkich służbowych i państwowych tajemnicach państwa. Rzeczywiście ona sama twierdzi, że wpływu na męża nie ma. Jest dosyć skromna i zawsze mówi: "Mój wpływ na męża, kończy się, tam gdzie się zaczął". Ale tak do końca nie jest, bo w kijowskim środowisku dziennikarzy, mówi się, że właśnie nawet Ołena doprowadziła do tego, że Zełeński pożegnał się ze swoim poprzednim szefem kancelarii, bo ona widziała w nim osobę, która ma złe intencje wobec jej męża. To jest kobieta, która ma zabójczy wzrok, która ocenia wszystko, weryfikuje otoczenie Zełeńskiego i mówi mu co myśli o tych osobach - wyjaśnia dziennikarka i autorka książki.

Co dziś robi Ołena i gdzie przebywa, dowiesz się oglądając wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości