Styl życia

Kowno – miasto, w którym renesans łączy się ze współczesnością

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kowno

Kowno na Litwie jest drugim co do wielkości miastem w tym kraju. W okresie międzywojennym było stolicą, dzisiaj tę funkcję pełni Wilno. Kowno jest największym ośrodkiem przemysłowym kraju, jednak na próżno szukać tu jedynie fabryk. Architektura tego miasta zachwyca swoją różnorodnością. W mieście nad Niemnem bez żadnych „zgrzytów” współgrają ze sobą budowle sprzed kilku wieków oraz nowoczesny street art.

Kowno to miasto nie tylko z bogatą historią, ale i architekturą. Turyści doceniają spacery po jego klimatycznych uliczkach, ale nie tylko. W dawnej stolicy Litwy naprawdę jest mnóstwo atrakcji.

Kowno – zabytki, które warto zobaczyć

Zabytki Kowna wywołają zachwyt wszystkich turystów, którzy podczas zwiedzania lubią wypatrywać świadectw przeszłości. Do najbardziej okazałych zabytków dawnej stolicy Litwy z pewnością należy słynny zamek w Kownie. Jego pierwowzór powstał w II połowie XIV w. Był twierdzą chroniącą Wilno i Troki przed Krzyżakami. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1361 r. Już rok później został oblężony przez Krzyżaków i doszczętnie zniszczony. Odbudowa rozpoczęła się dopiero w latach 90. XIV w. Od 1930 r. na terenie zamku trwały prace archeologiczne. 24 lata później wykonano prace restauracyjne, podczas których nadbudowano część wieży i murów. Wciąż możemy jednak podziwiać oryginalne dwie baszty, fragment murów i fosy oraz basteję z XVI w. W 2010 r. rozpoczęły się kolejne prace rekonstrukcyjne. W zamku obecnie znajduje się niewielkie muzeum, a wokół niego rozciąga się urokliwy park.

Podczas zwiedzania Kowna warto też zobaczyć bazylikę archikatedralną świętych Apostołów Piotra i Pawła . Archikatedrę wybudowano w XV w. (styl gotycki), była jednak wielokrotnie przebudowywana. Uwagę turystów przykuwa niesamowity ołtarz wykonany przez Tomasza Podhajskiego w 1755 r. Pochowano tutaj kilka wybitnych osobistości: biskupa żmudzkiego Macieja Wołonczewskiego, poetę Maironisa oraz kardynała Vincentasa Sladkevičiusa.

Na uwagę zasługują także inne budowle sakralne Kowna , takie jak kościół św. Gertrudy (jeden z najstarszych kościołów na Litwie), kościół Wniebowzięcia NMP, nazywany także kościołem Witolda (najstarszy w Kownie), kościół św. Jerzego, kościół jezuitów i synagoga. Warto również zwiedzić zespół klasztorny bernardynów z przełomu XV–XVI w. oraz zespół klasztorny dominikanów z XVII w. Ważnym zabytkiem tego miasta jest również biały, strzelisty ratusz o charakterystycznym kształcie łabędzia. Od czasów powstania, czyli XVI w., pełnił także funkcje cerkwi, arsenału oraz rezydencji carskiej.

Będąc w Kownie, warto udać się także do Domu Perkuna. Jest to XV-wieczna kamienica w gotyckim stylu, w której mieści się muzeum Adama Mickiewicza i mała wystawa archeologiczna. Co ciekawe, budowla ta była wielokrotnie przebudowywana, na przestrzeni wieków zmieniało się także jej przeznaczenie.

Kowno – atrakcje dla turystów

Fanom muzeów polecamy również wizytę w Muzeum Litewskich Instrumentów Ludowych . Znajdują się w nim eksponaty z przeróżnych regionów Litwy. Dzięki interaktywnemu charakterowi wystawy oraz możliwości zagrania na niektórych instrumentach wycieczka do tego miejsca sprawi frajdę nie tylko starszym turystom, ale i maluchom.

Na uwagę zasługuje także Muzeum M. K. Čiurlionisa . W jego zbiorach znajduje się ponad 5000 eksponatów m.in. dzieła Čiurlionisa, litewska sztuka ludowa, sztuka antyczna świata, sztuka użytkowa, numizmatyka i artystyczne przedmioty litewskie. Pełnoletnim polecamy wizytę w Muzeum Stumbras. Jest to najstarsza i największa gorzelnia na Litwie. Można w niej zarówno zwiedzać np. destylarnię, jak i degustować oraz oceniać wyśmienite trunki.

Kowno w wolnym tempie. Starówka, rzeka, relaks

Wśród atrakcji Kowna, które docenią głównie turyści zwiedzający miasto pieszo, znajduje się też wszechobecny street art . Jego różnorodność oraz czasem niezwykle głęboka symbolika sprawiają, że na wielobarwne grafiki zdobiące mury budynków patrzymy jak zaczarowani. Zwiedzanie nawet pięknego miasta może zmęczyć. Warto wtedy udać się na starówkę Kowna, by odpocząć, wypić kawę czy zjeść obiad. Rynek w Kownie przypomina kształtem i układem te znane nam z polskich miast. Składa się z dwóch części, które połączone są aleją Wolności. Odpoczynek znajdziemy też nad Niemnem. Rzeka ta jest niezwykle popularna. Doskonale zagospodarowane tereny wokół niej są świetnym miejscem do relaksu i spacerów wśród natury w samym centrum miasta.

Kowno – restauracje i kuchnia litewska

Kuchnia litewska stoi mięsem i produktami mącznymi. Na szczególną uwagę zasługuje czarny litewski chleb. Warto spróbować go usmażonego na oliwie, podanego z sosem serowym. Będąc w Kownie, warto skosztować również białego sera z kminkiem. Polecamy również zjeść kibiny, cepeliny oraz czebureki.

Kowno – czy w mieście jest lotnisko? Jak dojechać do Kowna?

W Kownie znajduje się międzynarodowe lotnisko, drugie co do wielkości na Litwie. To jeden z najszybszych sposobów dostania się do miasta, jednak w zależności od miejsca, z którego się podróżuje, lepszym rozwiązaniem może czasami okazać się autobus lub pociąg. Najwygodniejszym sposobem podróżowania do Kowna i po samym mieście jest oczywiście samochód. Duża mobilność pozwala na zwiedzenie najciekawszych miejsc, położonych nieco dalej od centrum lub tam, gdzie utrudniony jest dojazd komunikacją miejską. Jeśli wybierasz się do Kowna na weekend i chcesz zobaczyć najpopularniejsze zabytki, a jednocześnie poznać wszystkie atrakcje i po prostu odpocząć w innym otoczeniu, przyjedź do miasta samochodem lub wynajmij go na lotnisku.

Zobacz wideo:

Trudny powrót do pracy po urlopie Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vytautas Verkelis/GettyImages

Pozostałe wiadomości