Jak obniżyć koszty rozwodu? Prawniczka wskazuje kilka sposobów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak obniżyć koszty rozwodu?
Jak obniżyć koszty rozwodu?
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach
Rozwód niesie za sobą wiele trudnych emocji, ale wiąże się także z licznymi formalnościami i opłatami. Koszty związane z rozpadem małżeństwa mogą być spore, zwłaszcza jeśli partnerzy wykazują się daleką od porozumienia postawą. Wydatki poniesione w związku z rozstaniem można jednak skutecznie obniżyć. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym adwokat Eliza Kuna.

Ile kosztuje rozwód?

Rozpad małżeństwa może być trudny pod wieloma względami. Żal, smutek czy poczucie odniesionej porażki to niejedyna cena rozstania. Partnerzy decydujący się zakończyć związek w sądzie muszą liczyć się z wydatkami sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych.

Rozwody

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach

- Pierwszym, podstawowym kosztem jest opłata sądowa, która wynosi 600 złotych (...). Toczą się rozmowy w Ministerstwie Sprawiedliwości, żeby te opłaty podnieść i to jest ta taka polityka prorodzinna naszego państwa, która ma zniechęcać do rozwodów. Wkrótce ta opłata może wynosić 2 tys. złotych - wyjaśniła adwokat Eliza Kuna, jednocześnie podkreślając, że koszty związane ze złożeniem pozwu to nie wszystko. Suma wydatków może się zmieniać w zależności od postawy, oczekiwań i sytuacji życiowej partnerów.

- Jeżeli mamy małoletnie dzieci, a zapowiada się, że ten rozwód będzie sporny także w sferze opieki, musimy się liczyć z kosztami biegłych (...). To są pedagodzy, psychologowie i psychiatrzy, którzy opiniują całą rodzinę i te badania mogą kosztować od 1 tys. złotych nawet do 2 czy 3 tys. złotych, w zależności od tego, ile tych opinii jest. Jeżeli małżonkowie walczą bardzo zaciekle i tych opinii jest kilka, próbują wykazywać, że drugi rodzic jest niekompetentny, te opinie są czasem wielostronicowe, badania trwają od 6 do 8 godzin, uczestniczą w nich dzieci, to pojawiają się kolejne koszty, które idą w tysiące - zauważyła nasza rozmówczyni.

W skład kosztów rozwodu wchodzi też honorarium dla prawnika. Małżonkowie decydujący się skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata powinni przygotować się na niemały wydatek, zwłaszcza jeśli nie potrafią rozstać się polubownie.

- Dzisiaj pozwy mają po dwadzieścia, trzydzieści stron, to jest wiele godzin pracy i te koszty honorarium zaczynają się od kwot kilku tysięcy złotych, a jeśli jest to rozwód z orzekaniem o winie, ze sporną opieką, mogą nawet dojść do kwot dziesięciu czy kilkunastu tysięcy złotych - stwierdziła Eliza Kuna. Dodała, że nie bez znaczenia pozostaje w tym wypadku także kwestia podziału majątku.

- Najczęściej podziały majątku są dokonywane osobno i tam opłata sądowa wynosi 1 tys. złotych, chyba że mamy ugodę. Jeżeli przychodzimy z gotową ugodą, to jest to kwota 300 złotych. Jeżeli tej ugody majątkowej nie udało nam się wypracować, to musimy się liczyć z opiniami biegłych sądowych z innego zakresu - wyjaśniła doświadczona prawniczka.

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Rozwód to proces wiążący się z wieloma wydatkami, jednak część z nich można skutecznie obniżyć. Co więcej, niektórych opłat można uniknąć. Osoby bezrobotne, utrzymujące się z renty lub emerytury, ale także aktywne zawodowo mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokata.

- Wiele osób nie wie, że nawet w takich sprawach można starać się o pełnomocnika z urzędu, czyli takiego, który jest finansowany przez państwo - wyjaśniła Eliza Kuna. Wskazała też inne, równie korzystne rozwiązania, takie jak podjęcie starań o zwolnienie z kosztów sądowych lub mediacja.

- Jeżeli udamy się do profesjonalnego mediatora, który często jest psychologiem albo prawnikiem, to możemy cały ten proces wypracować w dwie lub trzy godziny. Ustalić plan opieki, wysokość alimentów, przekonać być może małżonka, że nie warto rozwodzić się z orzekaniem o winie. Wtedy taka gotowa ugoda mediacyjna trafia do sądu, mamy rozwód bez orzekania o winie, z reguły rozprawa trwa 30-40 minut i dzięki temu jeszcze sąd zwraca nam połowę opłaty sądowej, czyli kwotę 300 złotych - podsumowała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Co robić, gdy widzimy niebezpieczne zdarzenie?

Co robić, gdy widzimy niebezpieczne zdarzenie?

Goździki to znacznie więcej niż relikt z PRL-u. Dlaczego sięgamy po nie w Dzień Kobiet?

Goździki to znacznie więcej niż relikt z PRL-u. Dlaczego sięgamy po nie w Dzień Kobiet?

Obrady Sejmu - gdzie i kiedy można je oglądać na żywo?

Obrady Sejmu - gdzie i kiedy można je oglądać na żywo?

Dzień Chłopaka czy Dzień Mężczyzny? "Niektórzy panowie nie dojrzeli do roli mężczyzny"

Dzień Chłopaka czy Dzień Mężczyzny? "Niektórzy panowie nie dojrzeli do roli mężczyzny"

Horoskop na wtorek, 5 marca 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na wtorek, 5 marca 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Marta Nieradkiewicz szczerze o zarobkach aktorów. "Obraz trochę wykreowany"

Marta Nieradkiewicz szczerze o zarobkach aktorów. "Obraz trochę wykreowany"

Puchar za suchar, czyli zabawne dowcipy dzieci. "Jak nazywa się foka bez oka?"

Puchar za suchar, czyli zabawne dowcipy dzieci. "Jak nazywa się foka bez oka?"

Świadkowie gwałtu na Białorusince zgłosili się na komendę

Świadkowie gwałtu na Białorusince zgłosili się na komendę

Przed nami zmiana pogody: "Kropla chłodu". Kiedy spadnie śnieg?

Przed nami zmiana pogody: "Kropla chłodu". Kiedy spadnie śnieg?

Wiosna w Dzień Dobry TVN, a wraz z nią nowe cykle i wyzwania

Wiosna w Dzień Dobry TVN, a wraz z nią nowe cykle i wyzwania