Styl życia

Kolorowe Jeziorka - to miejsce jest jednym z cudów Polski. Gdzie się znajduje?

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Pogoda na dziś
Pogoda na dziś Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNPogoda na dziś

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich trzeba zobaczyć nie tylko ze względu na ich wyjątkowość, ale również fakt, że wody jest w nich coraz mniej i niebawem mogą zwyczajnie zniknąć. Wyrobiska są jednym z cudów Polski według National Geographic. Co je wyróżnia? Sprawdź.

Jeziorka w Rudawach Janowickich

Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się z kamerą na Dolny Śląsk, by pokazać widzom jeden z cudów Polski. Mowa oczywiście o Kolorowych Jeziorkach w Rudawach Janowickich. Miejsce jest dowodem na to, że to właśnie natura tworzy najpiękniejsze krajobrazy.

Jeziora powstały na terenie dawnych kopalni. Gdy złoża się wyczerpały, miejsce opustoszało. Wtedy właśnie natura wzięła sprawy w swoje ręce. Wyrobiska zapełniły się wodą, a związki chemiczne w skałach i glebie spowodowały, że nabrała ona barw.

- Jeziorko purpurowe, zielone, żółte i niebieskie - magia kolorów - zachwycał się prezenter.

Kolorowe Jeziora - cud Polski

Kolorowe Jeziora zostały docenione w plebiscycie National Geographic. Ogłoszono je "jednym z cudów Polskich". Niestety nie wiadomo, jak długo będziemy mogli się nimi cieszyć. Natura powoli odbiera nam możliwość podziwiania tego wyjątkowego miejsca.

- Wody jest tak mało, że jest jej w jeziorach coraz mniej - tłumaczy Bartek Jędrzejak. Warto więc się pospieszyć tym bardziej, że dostęp do nich jest zupełnie darmowy.

Aby zobaczyć wszystkie jeziorka, musimy pokonać trasę 3 km. Wędrówka zajmie nam około 1,5 godziny. Droga nie jest trudna do pokonania, można zabrać ze sobą dzieci - z pewnością barwnych jezior będzie dla nich dużą atrakcją.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości