Styl życia

Karnawałowe zwyczaje z poprzedniej epoki. "Działo się"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Agata Zjawińska
Karnawałowe zwyczaje z poprzedniej epoki
Karnawałowe zwyczaje z poprzedniej epoki Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak karnawał świętowano na przestrzeni dziejów? W programie Dzień Dobry TVN przenieśliśmy się najpierw w lata 30. i 40. Stroje wówczas były spektakularne i robiły wrażenie. Ludzie chętniej wychodzili na bale, niż bawili się na prywatkach. Później grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała nieco swobodniejszą i mniej elegancką modę z lat oraz 50. i 60. Czym jeszcze charakteryzowały się zabawy w poszczególnych dekadach XX w.?

Karnawał w latach 30. i 40.

W latach 30. w Europie, kiedy minął już kryzys, kobiety i mężczyźni chętniej inwestowali w swój wygląd. - Niezwykłe kreacje, wspaniałe mundury, fraki, smokingi - powiedział Bartek Gądek z grupy rekonstrukcyjnej. Odbywały się wówczas bale, a nie prywatki. Czas spędzano w eleganckich miejscach.

- Na początku lat 30. ubrania musiały podkreślić opływową figurę, wszystko było smukłe. Przy mojej stylizacji z lat 40. liczyło się podkreślenie bioder, ramion i wcięcia w talii. Na głowach królowały misterne fryzury w przeciwieństwie do prostych upięć - powiedziała Marcelina z grupy rekonstrukcyjnej.

Grupa rekonstrukcyjna posługuje się oryginalnymi strojami, również męskimi z tamtego okresu. Odtwarza też makijaże i fryzury.

Karnawał w latach 50. i 60.

W latach 50. jeszcze stawiano na elegancję, ale z ich końcem wszystko się zmieniło. W latach 60. nastąpiło rozluźnienie obyczajów, co również wpłynęło na modę. Nie zmieniło się to, że ważna była muzyka i taniec.

- Tańczyło się jazz, ale powoli wchodził rock'n'roll. Słynne zjawisko bikiniarzy, tak tępione w PRL-u, rozkwitło, każdy był bikiniarzem. Te krawaty szerokie, wzorzyste, marynary tweedowe, poszerzane spodnie, buty na słoninie, fryzury na Elvisa. Działo się absolutnie - powiedział Bartek Gądek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości