Styl życia

Jedyne takie w kraju. Poznajcie niezwykłe koło gospodyń wiejskich z Głogoczowa

Styl życia

Autor:
Maria
Czarniecka
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
Rapujące gospodynie-archiwistki
Rapujące gospodynie-archiwistkiDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Członkinie koła gospodyń wiejskich z Głogoczowa kontynuują wieloletnią tradycję archiwizowania fotografii i informacji o swojej wsi. Nie robi tego żadne inne koło w kraju. Jakby tego było mało, kobiety zdecydowały się nagrać utwór, który razem zarapowały. Chcą, żeby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o ich zbiorach fotograficznych. Po co? Opowiedziały o tym w reportażu Agnieszki Reczek-Bogackiej w piątkowym wydaniu Dzień Dobry TVN.

Koło Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie - niezwykłe archiwum fotografii

Tradycja archiwizowania informacji o Głogoczowie sięga już kilkudziesięciu lat. Agnieszka Węgrzyn, prezeska stowarzyszenia podała, że zbiór zdjęć liczy ponad 1500 fotografii. Razem z koleżankami z grupy podzieliła się niesamowitą historią swojej wsi, jednak pomysł na wrzucenie zbiorów do sieci nie był taki oczywisty - Przypadkiem znalazłam w internecie stronę, na której można za darmo swoje zebrane materiały udostępniać - mówi.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Kobiety zdecydowały, że skorzystają z narzędzia i udostępnią zbierane przez lata zdjęcia. Do akcji włączyła się w końcu cała społeczność wsi. Mieszkańcy przynosili swoje albumy fotografii związanych z historią Głogoczowa. Efektem tej współpracy okazało się zakwalifikowanie koła do konkursu "Archi mistrzostwa tagowania" organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.

Koło gospodyń wiejskich i rap

Mieszkanki wsi łączą tradycję z nowoczesnością, dlatego zdecydowały się na niecodzienną reklamę swojej grupy. W strojach ludowych stworzyły piosenkę, której nie śpiewają, a rapują. Chcą w ten sposób nagłośnić wydarzenie i zachęcić do współpracy podczas konkursu. I trudno nie przyznać, że całkiem im się to udało.

Z materiału Agnieszki Reczek-Bogackiej dowiadujemy się, że kobiety idą z duchem czasu i nie boją się eksperymentować. W kuchni tworzą wegańskie opcje tradycyjnych polskich dań, a pani Danuta przyznaje, że razem z wnuczką zdecydowała się na zrobienie kolczyka w nosie. Razem też tagują w sieci zdjęcia robione przed laty przez ich przodków.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Halina Mlynkova odziera macierzyństwo z lukru. "Nieprawdopodobne jest to, co dzieje się z ciałem"

Ważna informacja dla naszych widzów. W te dni nie obejrzysz Dzień Dobry TVN

Upcyklingowe krawcowe. Niesamowite dodatki z pracowni, w której nic się nie marnuje

Autor:Maria Czarniecka

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Pozostałe wiadomości