Materiał promocyjny

Jaka jest różnica między kolagenem wołowym a rybim?

Kolagen
Kolagen
Źródło: mat. prasowe
Kolagen należy do jednych z najważniejszych białek w organizmie. Odgrywa istotną rolę w wielu procesach fizjologicznych organizmu. Obecny jest m.in. w skórze, mięśniach, tkance łącznej, układzie szkieletowym czy rogówce oka. Już po 25. roku życia ilość kolagenu w organizmie zaczyna spadać, dlatego ważna jest jego odpowiednia podaż, zarówno za pomocą diety jak i dobrze dobranej i skutecznej suplementacji.

Jakie funkcje w organizmie pełni kolagen?

Kolagen to tak zwany klej tkankowy, co dobrze określa jego funkcję – łączy i wzmacnia różne elementy tkanki łącznej, takie jak skóra, kości, ścięgna, chrząstki. Najczęściej kolagen kojarzy się z gładką, jędrną i elastyczną skórą, co jest prawidłowym skojarzeniem, stanowi bowiem w niej aż 70% wszystkich białek. Jednak nie tylko skóra go potrzebuje, a cały organizm. Jednym z ważniejszych składników tkanki łącznej jest właśnie kolagen, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Oprócz tego jest budulcem włosów, paznokci, stawów, ścięgien, więzadeł, ale też dziąseł i naczyń krwionośnych.

Przeczytaj także: Jak działa kolagen do picia? Czy warto go stosować?

Co to jest kolagen wołowy?

Kolagen wołowy to naturalne białko, które obecne jest w chrząstce, kościach i wołowych skórach. Jego budowa jest podobna do naturalnego kolagenu w ludzkim organizmie. W badaniach naukowych wykazano, że ten rodzaj kolagenu może wspierać łagodzenie procesów zapalnych w stawach. Podczas regularnego spożywania go w formie odpowiedniego suplementu można zmniejszyć bóle stawów, a także poprawić komfort i mobilność poruszania się. Ponadto kolagen wołowy w formie hydrolizowanej poprawia stan skóry, jej gęstość i jakość. Dzięki systematycznej suplementacji można zwiększyć nawilżenie skóry, co wpływa na jej dłuższy młody wygląd i mniejszą ilość zmarszczek. Warto dodać, że spożywanie kolagenu może spowolnić procesy starzenia, wspomóc zwiotczałą skórę, wzmacniając jej elastyczność. Włosy i paznokcie mogą stać się mocniejsze, lśniące i bardziej wytrzymałe.

Czym jest kolagen rybi?

Kolagen rybi jest pozyskiwany głównie z tuńczyka, rekina lub dorsza. Zyskuje on zastosowanie w kosmetyce, ponieważ jest otrzymywany metodą kwaśnej hydratacji, dzięki której umożliwione jest utrzymanie struktury potrójnej helisy. Wpływa to pozytywnie na aktywność fibroblastów i keratynocytów – komórek budulcowych skóry. Każdy rodzaj kolagenu zawiera 19 aminokwasów, w tym glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. Kolagen rybi zawiera nieco rzadsze wiązania chemiczne pomiędzy poszczególnymi włóknami, co skutkuje jego większą rozpuszczalnością.

Czy typ kolagenu ma znaczenie?

Kolagen ma wiele typów, które mają różną budowę i funkcję w organizmie. Zidentyfikowano ponad 28 typów kolagenu. Najbardziej powszechne to:

  • Kolagen typu I – stanowi ok. 90% całkowitej zawartości kolagenu w organizmie. Można go znaleźć w skórze, ścięgnach, kościach, więzadłach i tkance łącznej.
    • Kolagen typu II – to główny składnik chrząstki, dlatego odpowiada w dużej mierze za zdrowie stawów.
      • Kolagen typu III – występuje wspólnie z kolagenem typu I, jest obecny w skórze, mięśniach i naczyniach krwionośnych.
        • Kolagen typu IV – błony podstawne to miejsce, gdzie występuje ten rodzaj kolagenu, czyli w warstwach tkanki łącznej, które oddzielają tkanki i narządy. Jego główną rolą są procesy filtracji nerek i tworzenie bariery krew-mózg.
          • Kolagen typu V – tworzy tkankę łączną w wątrobie, płucach czy macicy. Również współpracuje z kolagenem typu I.

            W suplementach najczęściej stosowane są kolageny typu I, II i III. Ich stosowanie może mieć najbardziej korzystny wpływ na kondycję skóry, włosów, paznokci, kości, stawów i tkanki łącznej.

            Który kolagen wybrać – rybi czy wołowy?

            Wiele osób zastanawia się, który rodzaj kolagenu będzie najlepszy i najbardziej odpowiedni dla naszego organizmu. Zarówno kolagen rybi, jak i wołowy zawierają taką samą ilość aminokwasów, jednak w jednym z badań udowodniono, że kolagen wołowy ma o ok. 30% więcej hydroksyproliny. Dzięki temu ten rodzaj kolagenu posiada większą stabilność termiczną niż kolagen pochodzenia morskiego. Kolagen rybi zawiera kolagen typu I, który może spowolnić procesy starzenia czy wspomóc kondycję skóry, włosów i paznokci. Kolagen wołowy oprócz wyżej wspomnianego kolagenu typu I posiada również kolagen typu II, który wspiera stawy. Ponadto w przeciwieństwie do kolagenu rybiego, kolagen wołowy pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu ryb.

            Dobrym przykładem suplementu kolagenu jest kolagen Salvitis, który w swoim składzie oprócz hydrolizowanego kolagenu wołowego zawiera również szereg witamin i składników mineralnych (m.in. biotynę, cynk, witaminę A, C, D, niacynę, ryboflawinę). Do zbudowania aminokwasów, z których składa się kolagen, niezbędna jest odpowiednia dawka witaminy C, którą suplement Salvitis posiada w swoim składzie.

            Nie tylko to wyróżnia go na rynku produktów do picia z kolagenem. Jest to również produkt w formie hydrolizatu, co ułatwia jego wchłanianie (biodostępność) w przewodzie pokarmowym. Produkt występuje w formie shotów o pojemności 30 ml, od razu gotowych do spożycia, co ułatwia jego codzienne przyjmowanie.

            BIBLIOGRAFIA

            I.Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp: 3.09.2023]

            Jaki kolagen jest najzdrowszy? Czy kolagen może być niezdrowy? Collibre.eu [online] https://collibre.eu/blog/jaki-kolagen-jest-najzdrowszy-czy-kolagen-moze-byc-niezdrowy/ [dostęp: 3.09.2023]

            A.Świątek, Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować? Doz.pl [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a17725-Kolagen_rybi_do_picia__kiedy_po_niego_siegnac_i_jak_stosowac [dostęp: 3.09.2023]

            A.Świątek, Kolagen wołowy do picia – alternatywa do kolagenu rybiego, Doz.pl [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a17740-Kolagen_wolowy_do_picia__alternatywa_do_kolagenu_rybiego [dostęp: 3.09.2023]

            Stańczak, Kolagen rybi – właściwości, zastosowanie i efekty. Ochrona przed zniszczeniem skóry i chrząstek, wapteka.pl [online] https://www.wapteka.pl/blog/artykul/kolagen-rybi-wlasciwosci-zastosowanie-i-efekty-ochrona-przed-zniszczeniem-skory-i-chrzastek [dostęp: 3.09.2023]

            Kolagen wieprzowy czy wołowy? Collibre.eu [online] https://collibre.eu/blog/kolagen-wieprzowy-czy-wolowy/ [dostęp: 3.09.2023]

            Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

            Materiał promocyjny
            podziel się:

            Pozostałe wiadomości