Styl życia

Jak zacząć przygodę z nartami biegowymi? "Ubranie jest super ważne"

Styl życia

Zacznij przygodę z biegówkami
Zacznij przygodę z biegówkami Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Coraz więcej ludzi interesuje się narciarstwem biegowym. Ferie zimowe to idealny moment, aby spróbować swoich sił w sporcie, a także zarazić aktywnością najmłodsze pociechy. Jak zacząć przygodę z nartami, by się nie zniechęcić? Co jest najważniejsze? O tym z Bartkiem Jędrzejakiem rozmawiali instruktorzy narciarstwa Leszek Stelmach oraz Julia Kapiarz.

Bieganie na nartach - jak zacząć, aby się nie zniechęcić?

Bartek Jędrzejak wybrał się do Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce w Klikuszowej, by dowiedzieć się nieco więcej o narciarstwie biegowym. Sport ten cieszy się coraz większą popularnością. Doskonale wpływa na kondycję i wydolność organizmu. Jednak, zdaniem ekspertów, ważne jest przygotowanie, by się nie zniechęcić - zarówno pod kątem ubrania jak i szkolenia. Lekcje z instruktorem pomogą zrozumieć technikę, by następnie móc ją samodzielnie ćwiczyć.

- Podczas biegu pamiętamy o ugiętych nogach. Następnie odpychamy się podnosząc pięty – powiedziała Julia Kapiarz.

Odzież do narciarstwa biegowego - czym się charakteryzuje?

Lekcje z instruktorem to połowa sukcesu. Istotną rolę odgrywa także ubiór. W końcu nikt z nas nie chce czuć się przegrzany lub wychłodzony. Odzież na narty biegowe powinna być zatem odpowiednio dobrana. Co więcej, nie jest taka sama jak do tradycyjnego uprawiania narciarstwa zjazdowego, gdyż jest zwyczajnie za gruba.  

- Ubranie jest super ważne, bo ono później warunkuje, czy będziemy w komforcie termicznym spędzać czas, który jest aktywny. Chcemy czuć się i wygodnie i komfortowo. Najważniejsza jest pierwsza warstwa zwana bielizną termiczną. Służy do tego, aby było nam ciepło, ale też, aby odprowadzać pot na zewnątrz. Następna warstwa to jest bluza, która oddycha, ale ona dociepla. Trzecia warstwa chroni przed warunkami atmosferycznymi – powiedział Leszek Stelmach.

Jeśli planujemy przed rozpoczęciem sezonu zaopatrzyć się w nowe ubrania, warto pamiętać, aby odzież do biegówek była: dopasowana, elastyczna, wodo- i wiatroszczelna, ale jednocześnie oddychająca. Odzież Halti z przodu posiada najczęściej materiał izolujący np. Stormwall, a z tyłu wstawki oddychające, np. z materiału Active Dry - dotyczy to zarówno kurtki, jak i spodni czy legginsów. Nie zapominajmy także o głowie. Zakładamy czapkę lub opaskę, a na dłonie cienkie rękawiczki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości