Styl życia

Amerykański sen Polaków z Greenpointu. "Każdy, kto tam mieszkał, nie był szczęśliwy"

Styl życia

Aktualizacja:

W latach 80. Polacy chętnie wyjeżdżali z kraju w poszukiwaniu większych pieniędzy i lepszego życia. Część z nich dotarła za wielką wodę i zamieszkała na Greenpoincie. Jak wyglądało ich życie na emigracji? Czy spełnili swój "amerykański sen"? O tym w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Ewą Winnicką, pisarką i autorką książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski".

Amerykański sen Polaków z Greenpointu

Greenpoint to dzielnica w Nowym Jorku. Niegdyś była polską enklawą i trafiali tam głównie ci, którym nie udało się ziścić marzenia o "amerykańskim śnie". - Od połowy XIX wieku była symbolem braku sukcesu. Każdy, kto tam mieszkał, nie był szczęśliwy. Obecnie Polaków jest tam coraz mniej, a dzielnica stała się bardzo modna i bardzo droga - mówiła w Dzień Dobry Wakacje Ewa Winnicka, pisarka.

Losy Polaków, którzy zdecydowali się poszukać szczęścia w Ameryce, Ewa Winnicka opisała w książce "Greenpoint. Kroniki Małej Polski". Pisarka dokumentacje do niej zbierała przez cztery lata. W tym czasie przeprowadziła ponad 300 rozmów. - Nie wszystkie historie trafiły do książki. Chciałam chronić swoich bohaterów i odrzuciłam bardziej drastyczne opowieści, a także te, które nie grzeszyły poprawnością polityczną - mówiła pisarka.

Książka jest opowieścią nie tylko o Polakach, ale także o Ameryce. Mało kto wie, że nie były do niej wpuszczane niezamężne kobiety oraz osoby chore. - Przez cały XIX wiek i początek XX, osoby z jaglicą nie miały np. wstępu do Stanów Zjednoczonych - dodała.

Jak żyją Polacy w USA?

Mimo że Greenpoint uchodził za bardzo polską dzielnicę, w której w latach 80. mieszkało wielu naszych rodaków, to nigdy na dobre nie zadomowiliśmy się w Stanach Zjednoczonych tak, jak inne nacje. - Nie potrafiliśmy pomagać sobie nawzajem ani ze sobą współpracować. Jednak udało im się zbudować dwa gigantyczne kościoły i dom kultury. Ta pierwsza fala emigracji własną krwią stworzyła tę infrastrukturę - mówiła autorka książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski".

Polacy na emigracji niechętnie angażowali się w politykę. Nie interesowały ich ani wybory, ani stworzenie organizacji, która mogłaby ich reprezentować przed amerykańskimi urzędnikami czy rządem. - To, co się udało, to powołać Unię Kredytową, czyli bank, który przez wiele lat pomagał Polakom osiedlać się na Greenpoincie - dodała Ewa Winnicka.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Dagmara Kaźmierska nie zawsze była blondynką. "Królowa życia" pokazała wyjątkowe zdjęcie sprzed 20 lat

Polska kolekcjonerka autografów gwiazd Hollywood. "Moja córka od urodzenia jest ze mną na czerwonym dywanie"

Ojciec i trener Huberta Hurkacza o sukcesie tenisisty: "Poradził sobie z emocjami, pokazał umiejętności"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości