Styl życia

Jak uchronić dziecko przed porwaniem? "Są pewne zachowania, które mogą utrudnić sprawcy działanie"

Styl życia

Aktualizacja:

Ostatnie wydarzenie uświadomiły całej Polsce, że na dzieci niebezpieczeństwo może czyhać wszędzie, nawet na placu zabaw. Jak więc uchronić je przed tragedią? O edukacji najmłodszych i wypracowaniu wspólnych patentów opowiedzieli nam: Marta Skierkowska – psycholog oraz Jarosław Rogowski, ekspert bezpieczeństwa osobistego.

Jak nauczyć dziecka dbania o własne bezpieczeństwo?

Rodzice i opiekunowie dzieci mają przed sobą jedno z najważniejszych zadań – wychowanie i zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa. Co zrobić, aby nauczyć nasze dziecko odpowiedniej reakcji w chwili zagrożenia? Jak przyznała Marta Skierkowska, nie możemy tworzyć iluzji, że dziecko jest w stanie całkowicie zadbać o swoje bezpieczeństwo i sprzeciwić się sprawcy, który ma dużą przewagę fizyczną i mentalną. Dziecko może mieć w starciu z nim niewielką szansę.

Są pewne zachowania dziecka, które mogą utrudnić sprawcy to działanie. To są przede wszystkim różne mechanizmy psychologiczne. Dzieci, które są niegrzeczne, mają potencjał do tego, aby się sprzeciwić, bo powiedzieć nie, żeby kopać i krzyczeć, gdzie dzieje się niebezpieczeństwo

– powiedziała Marta.

Co jednak z introwertykami, z dziećmi, dla których krzyk jest powodem do wstydu? - Możemy znaleźć sposób alarmowania, z którym dziecko poczuje się komfortowo, który sobie będzie ćwiczyć. Alarmowanie to jest też poinformowanie rodziców, zaczepienie pani w sklepie – dodała.

Nauka ochrony własnej

Jarosław Rogowski jest zdania, że dzieci od najmłodszych lat rodzice powinni szkolić pod kątem samoobrony i bezpieczeństwo osobistego. Niestety podczas groźnych sytuacji dochodzi do ogromnego stresu, który paraliżuje i nie pozwala się obronić.

- Tak jak wszystko wymaga to treningu. Nie jesteśmy w stanie szybkim kursem nauczyć dzieci umiejętności. Do samoobrony i bezpieczeństwa osobistego musimy podejść bardzo kompleksowo od strony psychologicznej, kontaktu z rodzicami i później przejść do umiejętności specjalnych, które w sytuacji kryzysowej pozwalają dziecku lepiej nią zarządzić – dodał.

Jarosław zdradził także, że sam pracuje z dziećmi w różnym wieku. Każda z nauk dostosowana jest indywidualnie do malucha. -Te zajęcia muszą też być atrakcyjne i przekazane w przystępny sposób. Symulacje są najważniejsze – wyjaśnił.

Większość rodziców zastanawia się jednak, jak rozmawiać z dzieckiem, by go nie straszyć? By nie budzić w nim lęku.

- To jest bardzo ważne, aby dzieciom mówić o zasadach bezpieczeństwa, a nie o zagrożeniach. Ten katalog zagrożeń, jest katalogiem otwartym. Dzieci każdego dnia stają się ofiarami przemocy, wykorzystywania. Bardzo ważne jest, żeby dzieciom przekazywać uniwersalne zasady bezpieczeństwa, w których one się odnajdą - podsumowała Marta Skierkowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Szczepionka Pfizer dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Jest decyzja EMA

Sąd zabrał matce dziewięcioro dzieci z powodu zdalnych lekcji? "W domu jest słaby zasięg"

Patchworkowa rodzina Gąsowskich. "Nie wiem, jak to się stało, że te dzieci tak się kochają, wspierają, pięknie o sobie mówią"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości