pedofil

  pedofil

  Co trzecie dziecko, które pada ofiarą pedofila, doznaje tego ze strony członka rodziny lub osoby duchownej. Najmłodszy skrzywdzony maluch miał rok. Tak wynika z raportu, który przedstawiła Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Dokument jest podsumowaniem badań m.in. akt sądowych. Do prokuratury przekazano 137 zgłoszeń.

  Gdy mówimy o pedofilu, to najczęściej przed oczami staje nam mężczyzna, który krzywdzi dziecko. Tymczasem nie jest to reguła. Molestowania dopuszczają się także kobiety, ale ich działania są bardziej subtelne i trudniej je zauważyć. Jak działa mężczyzna pedofil, a jak kobieta pedofilka? Jakie metody stosują i dlaczego to robią? Na ten temat rozmawiamy z Andrzejem Gryżewskim, psychologiem klinicznym, seksuologiem, psychoterapeutą, założycielem Instytutu Psychoterapii Arte Vita.

  Wyniki badań Fundacji "Dajmy Dzieciom Siłę" są przerażające, aż 7 procent dzieci w Polsce doświadczyło fizycznego wykorzystania seksualnego przez dorosłych. Jak walczyć z pedofilią, na co zwrócić uwagę i co powinno niepokoić rodziców? O działaniach i trikach przestępców opowiedziały nam nadkomisarz Małgorzata oraz Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  Krzysztof K. to nauczyciel przedszkolny i opiekun dziecięcy, który popełnił kilkanaście czynów polegających na obcowaniu płciowym z małoletnimi w wieku poniżej 15 lat lub dopuszczeniu się wobec nich innej czynności seksualnej oraz utrwalaniu treści pornograficznych. Sąd skazał go na karę 17 lat więzienia, a także orzekł wobec niego inne środki zabezpieczające.

  "Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić. Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła" - fragment ten dotyczy molestowania i pochodzi z poradnika, który jest skierowany między innymi do dzieci powyżej 14. roku życia. Jej autorem jest ksiądz Jean-Benoit Casterman. Jakie jeszcze porady, które mogą zbulwersować zawiera ta książka? Przez kogo jest rekomendowana?

  Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Od tego czasu, z powodu ogromnej traumy, próbowała cztery raz popełnić samobójstwo. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany, a następnie, w 2010 r. skazany na 4 lata więzienia. Ale to nie wszystko. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazuje wypłacić Kościołowi milion złoty odszkodowania na rzecz Kasi. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty.

  Okazuje się, że ponad 10 proc. dzieci miało w swoim życiu kontakt z pedofilem. Jakie ślady zostawia w psychice dziecka molestowanie? Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii? I kiedy je rozpocząć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog, dr. Aleksandrę Piotrowską, która zwróciła uwagę, by dawać dziecku czułość, troskę i czas. Według psycholog należy również uczyć dziecko asertywności i sprzeciwiania się.

  Dzieci korzystające z mediów społecznościowych są szczególnie narażone na ataki pedofilów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy dzieciom siłę, aby zapytać, jaki jest schemat działania pedofilów i jak uchronić przed nimi nasze pociechy. Po czym poznać, że dziecko padło ofiarą pedofila?

  Pedofilia jest społecznie bardzo stygmatyzowana. Gdy do pedofilii dochodzi w Kościele, sprawa jest zamiatana pod dywan. Co więcej, ofiara ma wszystkich przeciwko sobie, zaś za księdzem społeczeństwo stoi murem. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Szewczyk-Nowak oraz adwokata Artura Nowaka, autorów książki o pedofilii w polskim Kościele Katolickim. W swojej książce autorzy nie atakują Kościoła, ale starają się pomóc mu się oczyścić z problemu pedofilii.

  Okazuje się, że seryjni mordercy, gwałciciele czy handlarze narkotykami mają rzesze wielbicielek, a niektóre z kobiet nawet zakochują się w nich i chcą ich poślubić oraz mieć z nimi dzieci. O kobietach zafascynowanych przestępcami rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: Justyną Kopińską, dziennikarką i autorką reportażu o żonie Mariusza Trynkiewicza oraz z Joanną Stojer-Polańską, kryminologiem.

  Do tej pory w Polsce wizerunek i dane osób podejrzewanych lub skazanych za przestępstwa na tle seksualnym były, co do zasady, chronione. Od 1 października tego roku to ma się zmienić, ponieważ tego dnia ruszy w internecie rejestr przestępców seksualnych. O jego zaletach i wadach rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: vlogerem Rafałem Jarząbkiem, który pomógł policji złapać pedofila i jest sceptycznie nastawiony do pomysłu wprowadzenia rejestru, adwokat Elizą Kuną i wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem. Czy rejestr będzie na bieżąco aktualizowany? Jakie dane będzie zawierał? Jak długo będę one ujęte w rejestrze?

  W październiku policja zaczęła dostawać niepokojące informacje o kierowcy, który zaczepia dzieci w podkrakowskich miejscowościach. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się w Krakowie z rzecznikiem małopolskiej policji Sebastianem Gleniem. Czy to jeden mężczyzna zaczepia dzieci? Kiedy policja dostała pierwsze zgłoszenie? Czy policja z Małopolski planuje jakąś akcję edukacyjną?

  Wstrząsnęła nami, opisana przez dziennikarkę Justynę Kopińską w "Dużym Formacie", szokująca historia księdza, który przez wiele miesięcy niewolił i wykorzystywał seksualnie nastolatkę. Dzisiaj ten sam ksiądz wykonuje posługę kapłańską. Dlaczego pomimo wyroku za pedofilię ksiądz Roman B. nadal odprawia msze? Jak walczyć z pedofilią w kościele? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Justynę Kopińską, reporterkę "Dużego Formatu" Gazety Wyborczej, Marka Lisińskiego z "Fundacji Nie Lękajcie Się" oraz ojca Adama Żaka, jezuitę, który jest koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy episkopacie.

  Przez rok doprowadził do zatrzymania aż 104 pedofilów. Pan Krzysztof Dymkowski udaje w sieci nastolatki i łapie pedofilów. Dlaczego to robi? Jak wygląda proces tropienia pedofila? Czy nie obawia się zemsty?

  Co i raz pedofile wymyślają nowe sposoby na zaczepianie dzieci - nie tylko w tzw. realu, ale również w sieci. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Rzecznikiem Komendanta Głównego Policji Mariuszem Ciarką, by zapytać, jakie są to metody, jak wygląda skuteczność łapania pedofilów i na co rodzice powinni być szczególnie wyczuleni.

  Sejm uchwalił ustawę, która przywiduje utworzenie rejestru przestępców seksualnych. Składałby się on z dwóch części. Lista z dostępem ograniczonym i zestawienie publiczne. Tego typu rozwiązania mają zastosowania choćby w Stanach Zjednoczonych. Czy projekt przyjmie się również w Polsce? Od czego będzie zależało, czy osoba, która popełniła przestępstwo zostanie wpisana do rejestru? O tym, czy tego typu rozwiązania mogą być skuteczną walką z pedofilią rozmawialiśmy z seksuologiem dr Andrzejem Depko i posłem Kukiz’15 Tomaszem Rzymkowskim.

  Damian Mrożek to łodzianin, który - w ramach prowokacji obywatelskiej - doprowadził do zatrzymania potencjalnego pedofila. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej akcji. Na kanapach zasiadł również mł. insp. Marcin Szyndler – rzecznik Komendy Głównej Policji, który powiedział nam, jak daleko można posunąć się w takich działaniach i czy policja patrzy na nie przychylnie.

  Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje internetowy rejestr osób skazanych za pedofilię. Czy każdy będzie miał do niego dostęp? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Wiceministra Sprawiedliwości Patryka Jakiego. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak takie rejestry działają w innych krajach.

  Vloger Rafał Jarząbek zarejestrował się na czacie jednego z portali, podając się za 13-letnią Gosię. Na jego post odpowiedziało wielu starszych mężczyzn, którzy chcieli się z nim umówić. Wybrał Marcina. Spotkał się z nim i doprowadził na policję. Dlaczego Rafał wybrał właśnie jego? Inspektora Krzysztofa Hajdasa z Komendy Głównej Policji zapytaliśmy o profil psychologiczny pedofila. Czy dowodem w sprawie przeciwko pedofilowi wystarczy sam zapis rozmowy z nim?

  31-letni Bartosz K. był skazany za pedofilię. Po odbyciu kary czterech lat więzienia i wyjściu na wolność ponownie zgwałcił dziecko. Dlaczego doszło do tej tragedii? Czy można było jej uniknąć? Jak powinna przebiegać resocjalizacja pedofilów? Zapytaliśmy o to dr. Pawła Moczydłowskiego, kryminologa i socjologa.