Styl życia

Latte art – jak zrobić wzorki na kawie krok po kroku?

Styl życia

Aktualizacja:
EyeEm Danupol Tangtrongmit / EyeEm / Getty Images

Zachwycające kwiaty, artystyczne rozety i serduszka na mlecznej piance to piękna ozdoba, dzięki której ukochane cappuccino cieszy nie tylko smakiem, ale także wspaniałym wyglądem. Wbrew pozorom, sztuka malowania na kawie wcale nie jest takim trudnym wyzwaniem. Wystarczy kilka prostych trików, żeby przygotować piękne wzorki na kawie. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Latte art to sztuka malowania fantazyjnych ornamentów na powierzchni kawy. Choć małe arcydzieła tworzone na mlecznej piance to specjalność doświadczonych baristów, przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia każdy może opanować tę umiejętność. Dlaczego warto dowiedzieć się, jak zrobić wzorki na kawie? Tak efektywnie podana kawa z całą pewnością zachwyci Twoich bliskich. Nie ma lepszej okazji na zaprezentowanie sztuki latte art niż rodzinne uroczystości i spotkania w gronie przyjaciół! Poza tym pięknie ozdobiona kawa smakuje znacznie lepiej i cieszy podwójnie. Sztuka malowania na kawie nie wymaga wybitnego talentu plastycznego, a efekt daje wiele radości. Sprawdź, jak wykonać artystyczne wzorki na kawie krok po kroku !

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz tworzyć artystyczne wzorki na kawie?

Choć chęci są nieocenione podczas nauki każdej nowej umiejętności, w przypadku latte art, poza motywacją, musisz dysponować także odpowiednim sprzętem. Aby móc wyczarować piękne wzorki na kawie, potrzebne Ci będą: filiżanka espresso, mleko, spieniacz, metalowy dzbanek z dziubkiem, spokój i pełna koncentracja.

Sztuka latte art wymaga odpowiedniego parzenia kawy. Najlepszą bazą jest oczywiście espresso przygotowane w ekspresie ciśnieniowym, ale równie dobrze sprawdzi się domowa kawiarka. Jednym z sekretów przygotowywania artystycznych malowideł jest kawowa pianka, tzw. crema na powierzchni filiżanki, której nie uzyskamy podczas parzenia kawy rozpuszczalnej. Dlatego wzorki na kawie instant są niewyraźnie i znikają w oka mgnieniu. Crema w połączeniu z krystaliczną bielą mleka tworzy natomiast fantazyjne kontury, które możemy modyfikować do uzyskania pożądanego kształtu.

Zastanawiasz się, czym zrobić wzorki na kawie? Podstawowymi narzędziami do malowania jest właśnie kawowa crema i mleko. Jeżeli opanujesz sztukę tworzenia ornamentów przy pomocy tych dwóch „narzędzi”, możesz zacząć tworzyć wzorki na kawie z czekolady, syropów i kolorowych posypek.

Nie każdy rodzaj kawy nadaje się do twórczych działań. Najpiękniejsze i najbardziej efektowne wzorki na kawie powstaną na powierzchni kremowego cappuccino, mlecznego latte, słodkiego macchiato albo caffe con panna. Krótko mówiąc, kawa, na której będziemy tworzyć fantazyjne malowidła, musi mieć w składzie dużą ilość mleka – bez tego ani rusz.

Filiżanka, na której będziesz pracować, nie powinna być zbyt mała i zbyt wąska. Oczywiście doświadczenie bariści namalują arcydzieło nawet w naczyniu wielkości naparstka, ale na etapie początkowej nauki lepiej wybrać dużą i szeroką filiżankę do cappuccino – dzięki temu będziesz mieć więcej miejsca i wzorki na kawie rozłożą się równomiernie. Istotna jest także ilość zaparzonego espresso. Pamiętaj, by wlać do filiżanki tyle kawy, aby zostało jeszcze wystarczająco dużo miejsca na mleko.

Dlaczego tak ważne jest dobrze spienione mleko? Mleczna pianka jest dla baristy tym, czym dla malarza odpowiednie farby. Tylko dzięki gęstej konsystencji mleka namalowany wzór utrzyma się na powierzchni kawy i nie rozpłynie po kilku sekundach. Najlepsze do spieniania będzie mleko z zawartością tłuszczu 3 proc. Jeżeli nie tolerujesz laktozy, możesz śmiało użyć mleka sojowego. Kokosowe, ryżowe, migdałowe i owsiane zdecydowanie gorzej się pienią.

Do spieniania mleka najlepsza jest dysza z ekspresu albo oddzielny spieniacz. Jeżeli nie posiadasz ekspresu ciśnieniowego czy spieniacza, możesz użyć zwykłego miksera. Jak odpowiednio spienić mleko? W przypadku dyszy z ekspresu bądź spieniacza pamiętaj, że dzbanek i mleko powinny być zimne. Zanim przystąpisz do spieniania, wstaw mleko do lodówki, żeby porządnie się schłodziło.

Espresso i spienione mleko w dzbanuszku gotowe. Pora na malowanie! Podpowiadamy, jak się robi wzorki na kawie – przeczytaj naszą instrukcję i przekonaj się, jakie to proste.

Jak zrobić wzorki na kawie? Malujemy serce krok po kroku

1. Wlej do dużej filiżanki ⅓ kawy.

2. Weź do ręki dzbanek, przechyl go i zacznij powoli wlewać mleko w odległości ok. 5 cm od filiżanki z kawą.

3. Celuj najpierw w najgłębsze miejsce i stopniowo zwiększaj strumień mleka.

4. W centralnym punkcie filiżanki powinien zacząć się pojawiać wzór serca. Nie ruszaj dzbankiem, nie wykonuj żadnych zbędnych ruchów – celuj cały czas w to samo miejsce na środku, do momentu, aż filiżanka nie będzie wypełniona w całości.

5. Pora na końcowy ruch – podnieś dzbanek i szybkim ruchem przetnij kształt ostatnim strumieniem mleka.

Serduszko gotowe! Jak opanujesz malowanie tego kształtu, możesz wypróbować inne. Najpopularniejsze kawowe ornamenty to rozeta, kwiatek, listek i jabłko, ale możesz puścić wodze wyobraźni i tworzyć własne fantazyjne wzorki na kawie.

Zobacz wideo: Bądź baristą w swoim domu

Zobacz także:

Cafe Affogato. Najprostszy włoski deser na lato

Domowa kostka kawowa do masażu. Jak działa i jak ją zrobić?

Kawa mrożona frappe – przepis na upalne dni

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości