Tego nie wolno matce, a ojcu już tak? "Życie kobiety sprzed ciąży nie znika bezpowrotnie"

Mama z dzieckiem
Co wolno ojcu, a matce już nie?
Źródło: Thanasis Zovoilis/Getty Images
Matki mają prawo do robienia tego, co sprawia im przyjemność. Brzmi banalnie? Niestety, życie cały czas daje nam przykłady, że w podejściu do rodziców zachowujemy podwójne standardy. Dlaczego Polki wciąż muszą mierzyć się ze szkodliwymi stereotypami związanymi z wychowywaniem dziecka?

Jak być mamą po swojemu?

Jak się okazuje, w wielu rodzinach dalej funkcjonują przekonania, które naznaczają kobiecie, i jednocześnie matce, co może, a czego po prostu nie wypada jej robić. Podobnym wymogom, niestety, nie podlegają mężczyźni.

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Macierzyństwo a szkodliwe stereotypy

Tak było w przypadku influencerki i modelki Aleksandry Żuraw, która zmierzyła się z ogromnym hejtem. - Największą frustrację wśród kobiet, odbiorczyń wzbudziło to, że mam czas dla siebie - mogę wyjść i uczestniczyć w występach burleskowych, które trwały 2 godziny raz w tygodniu, mając przy tym 1,5 roczne dziecko - opowiada.

- Pod moją nieobecność Apolonia zostawała z drugim rodzicem, który wydaje mi się, ma takie same prawa i obowiązki jak matka - dodała. Na jednej z grup plotkarskich pojawił się wątek poruszający temat wyjść modelki. - Uznano tam, że się za przeproszeniem "łajdaczę". Dotarły do mnie te wszystkie informacje i było tam oceniane moje macierzyństwo. Bardzo mnie to uderzyło - zaznacza.

Dlaczego kobiety wciąż muszą tłumaczyć się z faktu, że mimo oddania i miłości do swojego dziecka, pragną też chwili dla siebie, swoich przyjaciół czy zainteresowań? - Tu chodzi o pewne stereotypy i podział ról. Często jest tak, że matka jest odpowiedzialna za zajmowanie się dzieckiem, a ojciec ma inne obowiązki - opowiada psycholog Zuzanna Butryn.

- Wiele rodzin tak funkcjonuje, jednak nie do końca uważam, że jest to słuszne - zaznacza. Według ekspertki zarówno ojciec, jak i matka mają takie samo prawo do spędzania wolnego czasu, do pasji, czyli po prostu własnej odrębności. - To jest ważne nie tylko dla zachowania zdrowej relacji, ale także w opiece nad dzieckiem, co przecież nie jest proste - dodaje.

Życie po macierzyństwie

Specjalistka podkreśla, że rola mamy wymaga od nas lepszego zorganizowania, jednak zaangażowanie ojca dziecka powinno być takie samo jak w przypadku jego matki. - Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Wychowujemy wtedy zadowolonego człowieka, jeśli sami o siebie zadbamy - tłumaczy.

- Życie kobiety sprzed ciąży nie znika bezpowrotnie. Wiedziałam, że się zmieni i będzie podporządkowane mojemu dziecku, niemniej jednak zachowanie cząstki dawnego życia pozwala utrzymać stabilność psychiczną. Jeśli mama będzie nieszczęśliwa, nie będzie miała chwili dla siebie, to będzie mogła czuć się osaczona i stłamszona - podkreśla Aleksandra Żuraw.

- Powinniśmy być przykładem dla dzieci i przekazać im, żeby nie zapominały, by o siebie dbać. Chwile dla siebie pozwalają nam być lepszym rodzicem - dodaje.

Walka o zdrowe podejście

Jak tłumaczy psycholog Zuzanna Butryn, branie odpowiedzialności za wychowanie dziecka wyłącznie na siebie to duży błąd popełniany przez kobiety. - Ojciec może czuć się pokrzywdzony, gdy jego rola zostaje jednak zmniejszona - zaznacza. Jeżeli jest nam trudno to zrobić, warto wtedy przepracować ten problem na przykład na terapii.

W jaki sposób możemy zadbać o to, by odpowiedzialność była równo rozłożona między matkę i ojca? Przede wszystkim musimy ustalić pewne zasady i normy w relacji. - Powiedzmy partnerowi, co jest dla nas ważne, z czego nie chcemy rezygnować - radzi ekspertka.

- Im lepsza jest komunikacja między nami, tym łatwiej będzie nam działać, gdy ono się już pojawia na świecie - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości