Styl życia

Tego nie wolno matce, a ojcu już tak? "Życie kobiety sprzed ciąży nie znika bezpowrotnie"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Mama z dzieckiem

Matki mają prawo do robienia tego, co sprawia im przyjemność. Brzmi banalnie? Niestety, życie cały czas daje nam przykłady, że w podejściu do rodziców zachowujemy podwójne standardy. Dlaczego Polki wciąż muszą mierzyć się ze szkodliwymi stereotypami związanymi z wychowywaniem dziecka?

Jak być mamą po swojemu?

Jak się okazuje, w wielu rodzinach dalej funkcjonują przekonania, które naznaczają kobiecie, i jednocześnie matce, co może, a czego po prostu nie wypada jej robić. Podobnym wymogom, niestety, nie podlegają mężczyźni.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Macierzyństwo a szkodliwe stereotypy

Tak było w przypadku influencerki i modelki Aleksandry Żuraw, która zmierzyła się z ogromnym hejtem. - Największą frustrację wśród kobiet, odbiorczyń wzbudziło to, że mam czas dla siebie - mogę wyjść i uczestniczyć w występach burleskowych, które trwały 2 godziny raz w tygodniu, mając przy tym 1,5 roczne dziecko - opowiada.

- Pod moją nieobecność Apolonia zostawała z drugim rodzicem, który wydaje mi się, ma takie same prawa i obowiązki jak matka - dodała. Na jednej z grup plotkarskich pojawił się wątek poruszający temat wyjść modelki. - Uznano tam, że się za przeproszeniem "łajdaczę". Dotarły do mnie te wszystkie informacje i było tam oceniane moje macierzyństwo. Bardzo mnie to uderzyło - zaznacza.

Dlaczego kobiety wciąż muszą tłumaczyć się z faktu, że mimo oddania i miłości do swojego dziecka, pragną też chwili dla siebie, swoich przyjaciół czy zainteresowań? - Tu chodzi o pewne stereotypy i podział ról. Często jest tak, że matka jest odpowiedzialna za zajmowanie się dzieckiem, a ojciec ma inne obowiązki - opowiada psycholog Zuzanna Butryn.

- Wiele rodzin tak funkcjonuje, jednak nie do końca uważam, że jest to słuszne - zaznacza. Według ekspertki zarówno ojciec, jak i matka mają takie samo prawo do spędzania wolnego czasu, do pasji, czyli po prostu własnej odrębności. - To jest ważne nie tylko dla zachowania zdrowej relacji, ale także w opiece nad dzieckiem, co przecież nie jest proste - dodaje.

Życie po macierzyństwie

Specjalistka podkreśla, że rola mamy wymaga od nas lepszego zorganizowania, jednak zaangażowanie ojca dziecka powinno być takie samo jak w przypadku jego matki. - Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Wychowujemy wtedy zadowolonego człowieka, jeśli sami o siebie zadbamy - tłumaczy.

- Życie kobiety sprzed ciąży nie znika bezpowrotnie. Wiedziałam, że się zmieni i będzie podporządkowane mojemu dziecku, niemniej jednak zachowanie cząstki dawnego życia pozwala utrzymać stabilność psychiczną. Jeśli mama będzie nieszczęśliwa, nie będzie miała chwili dla siebie, to będzie mogła czuć się osaczona i stłamszona - podkreśla Aleksandra Żuraw.

- Powinniśmy być przykładem dla dzieci i przekazać im, żeby nie zapominały, by o siebie dbać. Chwile dla siebie pozwalają nam być lepszym rodzicem - dodaje.

Walka o zdrowe podejście

Jak tłumaczy psycholog Zuzanna Butryn, branie odpowiedzialności za wychowanie dziecka wyłącznie na siebie to duży błąd popełniany przez kobiety. - Ojciec może czuć się pokrzywdzony, gdy jego rola zostaje jednak zmniejszona - zaznacza. Jeżeli jest nam trudno to zrobić, warto wtedy przepracować ten problem na przykład na terapii.

W jaki sposób możemy zadbać o to, by odpowiedzialność była równo rozłożona między matkę i ojca? Przede wszystkim musimy ustalić pewne zasady i normy w relacji. - Powiedzmy partnerowi, co jest dla nas ważne, z czego nie chcemy rezygnować - radzi ekspertka.

- Im lepsza jest komunikacja między nami, tym łatwiej będzie nam działać, gdy ono się już pojawia na świecie - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

Pozostałe wiadomości