Hobby

Czym jest fotografia stereoskopowa? Weterynarz z kolekcjonerską duszą pokochał głębię obrazu 3D

Hobby

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Weterynarz z kolekcjonerską duszą
Weterynarz z kolekcjonerską dusząDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Tomasz Bielawski jest nie tylko lekarzem weterynarii, lecz także kolekcjonerem oraz miłośnikiem fotografii. Od czasów liceum pasjonuje się obrazowaniem stereoskopowym oraz zbieraniem czarno-białych zdjęć zrobionych za pomocą tej starej techniki 3D. O tym, co urzeka go najbardziej w zbieractwie, opowiedział w reportażu Miłki Fijałkowskiej w Dzień Dobry TVN.

Fotografia stereoskopowa - co to jest?

Początki obrazowania stereoskopowego sięgają 40. lat XIX wieku, kiedy w 1838 roku angielski wynalazca Charles Wheatstone pokazał światu pierwszy stereoskop, czyli urządzenie służące do oglądania podwójnych obrazów rysowanych. Rok później wynaleziono fotografię, która świetnie zharmonizowała się z tworzącymi efekt 3D stereoskopami.

Tomasz Bielawski od lat interesuje się tą techniką wykonywania zdjęć. W swojej okazałej kolekcji posiada około 200 aparatów, ponad 300 stereoskopów oraz 6-7 tysięcy fotografii zrobionych rozmaitymi technikami. A wszystko zaczęło się w latach szkolnych.

- Pasja obrazowania stereoskopowego weszła we mnie, kiedy byłem w liceum i pojechałem do swojego wuja do Wrocławia. Coś mi wuj kazał ze strychu przynieść i znalazłem taki rozwalający się, dziwny aparat fotograficzny z dwoma obiektywami i piękną przeglądarką drewnianą z korbą - wspomina w Dzień Dobry TVN bohater reportażu Miłki Fijałkowskiej.

Weterynarz, który pokochał stereoskopię. Jak zrobić zdjęcie tą metodą?

Małgorzata Bielawska, żona Tomasza, poznała go podczas studiów. Kobieta twierdzi, że jej ukochany już wtedy przejawiał pasję do fotografii. - Chodził wszędzie z aparatem, robił zdjęcia, bo był w tym dobry, ale co do zbierania - to jeszcze nie zdawałam sobie z tego sprawy. Dopiero później się to rozwinęło. Zaczęły przybywać te aparaty - opowiada.

Tomasz Bielawski kocha aparaty fotograficzne tak samo jak zwierzęta, którymi się zawodowo zajmuje. Weterynarz co jakiś czas otrzymuje wiadomości lub telefony od nieznajomych, którzy chcą zasilić jego bogatą kolekcję stereoskopów.

- Do robienia zdjęć stereoskopowych niezbędny jest tego rodzaju aparat z dwoma obiektywami, które w tym samym momencie robią zdjęcia, które to zdjęcia się wywołuje i mamy coś takiego - tak zwaną stereoparę. Takie zdjęcie wkładamy w przeglądarkę, czyli w stereoskop i podziwiamy wtedy głębię obrazu - tłumaczy pasjonat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości