Hobby

Stworzył niezwykły pływający aparat fotograficzny. "Żyję w środku kamery"

Hobby

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Łukasz Zagórski
Niezwykły pływający aparat
Niezwykły pływający aparatDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Maciej Markowicz to artysta, który fotografuje Europę używając do tego niecodziennego aparatu. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska spotkała się z nim w Berlinie i sprawdziła, jak wyglądają kulisy jego życia i pracy.

Barka - dom i narzędzie pracy

Maciej Markowicz jest fotografem i konstruktorem, który zamienia pomieszczenia i kontenery transportowe w aparaty fotograficzne znane jako camera obscura. W 2014 roku zbudował swój pierwszy sprzęt w furgonetce, z wnętrza której robił zdjęcia jeżdżąc po dzielnicach Nowego Jorku. W 2017 roku skonstruował fotograficzną barkę i rozpoczął podróż po europejskich kanałach i rzekach. Dziś mieszka w Berlinie, a jego prace cieszą się uznaniem w świecie fotografii.

- Tu żyję, to pomieszczenie ma 18 metrów kwadratowych i jest w nim wszystko co potrzeba do życia. Wszystko od początku do końca zbudowałem z moim bratem i przyjacielem. Jest to pływający aparat fotograficzny - zaprezentował swoją niepowtarzalną barkę Maciej Markowicz.

Jednak jej najbardziej unikatowa cześć, to pomieszczenie, które jest wnętrzem aparatu fotograficznego. - Jesteśmy w brzuchu aparatu camery obskury. Camera obskura to starożytny przyrząd optyczny, który składa się z zaciemnionego pomieszczenia, w którym właśnie się znajdujemy. Na jednej ze ścian tego pomieszczenia jest obiektyw przez który wpada światło z zewnątrz. Wyświetla on obraz, jest wywrócony do góry nogami i z lewa na prawo. (...) Bardzo fascynujące w tym optycznym aparacie jest to, że perspektywa budynków jest wręcz idealna - wyjaśnił fotograf. - Czy to jest barka, czy to jest van, wszystko działa na tej samej zasadzie - naświetlam papier fotograficzny podczas ruchu - dodał.

Projekt artystyczny, czy wolność wyboru

Życie artysty kojarzy się z wolnością, ale w przypadku Macieja Markowicza, ta wolność jest wręcz namacalna, bo uchwycona w zjawiskowe kadry. - Poczucie wolności jest dla mnie zdecydowanie bardzo ważne. Tak naprawdę w każdym momencie mogę wsiąść do mojej kamery i popłynąć, gdzie tylko woda mnie zabierze. Zawsze miałem ciekawość w sobie, fotografia jest dla mnie takim narzędziem, który wykorzystuję, aby złapać czas. Nie tyle co fotografuję, ale żyję w środku kamery. (...) Jestem uśmiechniętym pracoholikiem - wyznał artysta.

Zobacz materiał wideo, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu powstawania zdjęcia robionego za pomocą camera obskura.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości