Nocleg w hotelu to jeden z nieodłącznych elementów podróży. Turyści chcą być obsługiwani na najwyższym poziomie, a w wynajętym pokoju zastać porządek. Kto sprawdza standardy i jakość hotelowych usług? Zajmuje się tym m.in. inspektor Karol Weber. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej pracy. Co sądzi o bazie noclegowej w Polsce?
Praca inspektora hotelowego
Mogłoby się wydawać, że Karol Weber wykonuje pracę marzeń - zawodowo podróżuje od hotelu do hotelu i testuje poziom oferowanych usług. Jak wyglądają one w naszym kraju?
- Nie jest źle. Mamy naprawdę bardzo przyzwoity standard. Nasze hotele 3-gwiazdowe są na dużo wyższym poziomie niż np. w Europie Zachodniej. Z tego możemy być absolutnie dumni. Najsłabszą kategorią są nasze 5-gwiazdkowe hotele. Nie chodzi o wystrój, ponieważ to są pięknie zaprojektowane obiekty, natomiast to, na czym moja praca polega, to zwracanie uwagi na obsługę, czyli na ludzi, którzy świadczą te usługi - powiedział Karol Weber.
Inspektor hotelowy jest bardzo skrupulatny i zwraca uwagę na detale. - Z branżą hotelarską jestem związany od 20 lat. Przez pierwsze kilkanaście lat pracowałem w hotelach, byłem recepcjonistą, kelnerem, sprzątałem także pokoje. Trudno byłoby testować hotele i później pisać raport dla właściciela, nie wiedząc od podszewki, jak to funkcjonuje - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.
- Poza czystością pościeli czy ocenieniem smaku jedzenia, oceniam całą "podróż gościa", czyli od momentu dokonania rezerwacji, potem powitanie na recepcji, pobyt, a także ostatni etap, kiedy gość jest żegnany - wyjaśnił inspektor.
Poziom obsługi hotelowej
Jakie są najczęściej popełniane błędy przez obsługę hotelową? - To np. brak wystarczającej wiedzy o miejscu, które się reprezentuje. Dużym problemem jest komunikacja z gościem, który mówi, że jego oczekiwania względem hotelu nie zostały spełnione. (...) W sytuacjach kryzysowych rolą personelu jest zneutralizować negatywne emocje gościa, a nie swoją postawą jeszcze bardziej te emocje nakręcać - tłumaczył ekspert.
Za pobyt inspektora w hotelu płaci właściciel obiektu, który zleca audyt tajemniczego gościa. - Najczęściej bywam w hotelach 2 dni, są też audyty dłuższe 3-4 dniowe - przyznał Karol Weber.
Czy tester hoteli nie obawia się, że pracownicy rozpoznają go i będą starali się wypaść w jego oczach jak najlepiej? - Jeżeli pracownik obsługi jest dobrze przygotowany, zna standardy, jest profesjonalistą, to nie ma znaczenia, czy mnie rozpozna. Natomiast jeśli pracownik jest kiepsko przygotowany, to i rozpoznanie testera mu nie pomoże - podsumował specjalista.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak nie dać się wciągnąć w kłótnię przy świątecznym stole? Poznaj porady psychologa
- Grzechy, za które nie dostaniemy rozgrzeszenia
- Wolontariusze, czyli współcześni siłacze z darmowych sklepów. "Padał śnieg, a na zewnątrz stał 16-latek bez kurtki"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News