Odroczona płatność - czym właściwie jest?
Istnieje wiele metod płatności, a każda z nich niesie za sobą różne korzyści. Najnowszą z nich jest odroczona płatność. Na czym polega? Czy jest bezpieczna nie tylko dla klientów, ale również dla sklepów?
- Zakupy są bardzo przyjemne wtedy, bo się po prostu nie płaci- powiedział Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny. - Odroczona płatność polega na tym, że kupujemy: wybieramy towar, zamawiamy go - najczęściej przez internet - i nie musimy za niego płacić od razu. Płaci się po miesiącu, po dwóch. Dzięki temu sklepowi nie grozi sytuacja, w której my przy tej płatności za zakupy się rozmyślimy lub zaczniemy się zastanawiać, czy potrzebujemy daną rzecz.
Odroczona płatność wygodniejsza od karty kredytowej?
Powszechnym i bardzo lubianym obecnie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, sposobów płatności jest korzystanie z karty kredytowej. Okazuje się, że odroczona płatność może skutecznie zastąpić korzystanie z kredytu, ponieważ łatwiej z niej korzystać.
- Procedura jest łatwiejsza i nie wymaga poświadczenia dochodów, co już jest plusem dla wielu osób, a zwłaszcza młodych. A po drugie odroczona płatność działa w internecie, czyli tam, gdzie karty kredytowe nigdy nie będą najwygodniejszą płatnością. Czyli ta odroczona płatność to taka karta kredytowa w internecie - tłumaczył dziennikarz ekonomiczny.
Odroczona płatność - co dzieje się w przypadku nieuregulowania zadłużenia?
Minęło trzydzieści lub sześćdziesiąt dni, a my wciąż nie uiściliśmy należnej opłaty z powodu chociażby braku środków. Co wtedy?
- Wtedy najpierw do nas piszą maila czułego z prośbą o to, żebyśmy zapłacili z pytaniem, czy aby nie zapomnieliśmy o tym. Później pewnie zadzwonią, a później po prostu sprzedadzą to zadłużenie jakiejś firmie windykacyjnej, która specjalizuje się w skutecznej windykacji należności. Te pieniądze prędzej czy później będzie trzeba oddać - podkreślił Maciej Samcik. - Jeśli ich nie oddamy, to nas odnotują na czarnych listach i będziemy mieli problem chociażby z zakupem abonamentu telekomunikacyjnego - zaznaczył nasz gość.
Zobacz także:
- Nie umiemy zarządzać pieniędzmi i ich pomnażać. Wiadomo, z czego to wynika
- Statystyczny Polak spędza w pracy 16 godzin na dobę. "To nasuwa pytanie, co tak naprawdę jest sensem życia"
- Polki poświęcają nawet 5 godzin dziennie na obowiązki domowe. "Największym problemem pracy niewidzialnej jest to, że jest niepłatna”
Autor: Milena Jaworska