Finanse i Praca

Polki poświęcają nawet 5 godzin dziennie na obowiązki domowe. "Największym problemem pracy niewidzialnej jest to, że jest niepłatna”

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Praca niewidzialna to taka, która jest wykonywana, a której świat nie dostrzega. Dlaczego warto o niej mówić i na czym polega? Wyjaśniła to w Dzień Dobry TVN Janina Bąk - statystyczka, nauczycielka akademicka i autorka popularnego bloga JaninaDaily.com.

6 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Niewidzialnej Pracy. To pojęcie nie jest dla wszystkich oczywiste.

Co to jest praca niewidzialna?

- Praca niewidzialna jest często niedostrzegana. Wymaga dużo zaangażowania i czasu, a tak naprawdę nie mamy z tego żadnego wynagrodzenia finansowego, rozumianego jako pensja, ale i prawa emerytalne czy L4 - wyjaśniła Janina Bąk.

Do takiej pracy zaliczają się m.in.:

  • obowiązki domowe: gotowanie, pranie, sprzątanie, robienie zakupów;
  • opieka nad dziećmi;
  • opieka nad dziećmi z niepełnosprawnością;
  • opieka nad starszymi członkami rodziny.

- Niewiele osób wie, że taka praca generuje dla gospodarki globalnej więcej zysku niż branża technologiczna – 12 bilionów dolarów! – zaznaczyła ekspertka.

Kto częściej wykonuje niewidzialną pracę?

Ze statystyk wynika, że to kobiety zazwyczaj wykonują niewidzialną pracę. W 9 na 10 przypadków to matka samotnie wychowuje dziecko z niepełnosprawnością. Mężczyzna zazwyczaj odchodzi do innej rodziny lub po prostu porzuca obecną.

- Tak naprawdę nasza legislacja jest taka, że rodzice takich dzieci nie mogą podjąć pracy zarobkowej, bo stracą zasiłek. Taki dodatek pielęgnacyjny wynosi od 90 do 110 złotych, czyli jest to żenujące – podkreśliła Janina Bąk.

44 proc. Polek poświęca od 2 do 5 h dziennie na obowiązki domowe. Tyle samo deklaruje jedynie 15 proc. mężczyzn. Natomiast badania Oxfam pokazują, że 65 proc. kobiet na całym świecie 5 godzin dziennie poświęca się niewidzialnej pracy, czyli więcej niż pół etatu. Dla porównania - 8 proc. mężczyzn.

- Największym problemem pracy niewidzialnej jest to, że jest niepłatna, że kobiety spędzają kilkadziesiąt lat życia, opiekując się dziećmi, a później właśnie nie mają praw emerytalnych. I niestety ta dysproporcja pomiędzy kobietami a mężczyznami jest gigantyczna - podsumowała nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Potrzebujesz relaksu? Idź do kuchni, zrób sobie masaż... łyżkami

Dominika Kasińska z "Down the Road" pracuje w szkole. "Rozumiem dzieci. Prowadzę też zajęcia dla nich"

Dziewczynka sprzedaje drobiazgi, by uratować konia z rzeźni. Chajzer: "Empatia i miłość są walutą cenniejszą niż złoto"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości