Podwyżka w pracy – jak skutecznie o nią zawalczyć?
Rosnące ceny paliwa, jedzenia i szybujące w górę raty kredytu powoli zaczynają przygniatać społeczeństwo. Z tego powodu coraz więcej osób zaczyna walczyć o podwyżkę. Jak robić to skutecznie i czy warto tłumaczyć się inflacją? Wysoka inflacja może być argumentem za podwyżką, jednak w Polsce nie ma na to regulacji prawnych. Wzrost kosztów pracy to problem i pracownika, i pracodawcy.
- Trudność polega na tym, że w Polsce nie reguluje tego kodeks pracy jak np. w Belgii, gdzie z automatu każdy pracownik i podwykonawca ma korygowane wynagrodzenie o wskaźnik inflacji, jeśli ona przekroczy określony poziom. W Polsce nie mamy takiej sytuacji, że jest inflacja i mi się należy.
Dobre i złe argumenty – jak rozmawiać z pracodawcą
Od dłuższego czasu przygotowujesz się na rozmowę z pracodawcą? Olga Legosz zdradziła, jak prowadzić konwersację, aby była ona merytoryczna i efektowna. Po pierwsze nie prosimy o podwyżkę, a ją negocjujemy.
- Jak kogoś o coś prosimy i ktoś się nie zgadza na naszą prośbę, to od razu to ustawia w pewien sposób relacje. Jeśli ja poszłam negocjować, to możemy spotkać się pośrodku. Negocjacje z definicji mają to do siebie, że raz jedna strona wygrywa negocjacje, raz druga- wyjaśniła. Drugi słaby argument to odwoływanie się do swojej sytuacji prywatnej. Pracodawcy nie interesuje, ile płacimy za przedszkole czy kredyt.
Jak więc sensownie wymieniać argumenty? Przed rozmową warto zrobić dokładny research i sprawdzić raporty. Ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach, jak zmienia się minimalna pensja krajowa i gdzie w tej sytuacji jesteśmy my. Co więcej, zawsze powinniśmy mieć przygotowane argumenty związane z naszą efektywnością i tym, co dla pracodawcy znaczymy.
Sposobem, który dość często wykorzystują pracownicy, jest informacja o zmianie pracy. Czy to dobry manewr? - Zmiana pracy jest dobrym argumentem, ale najpierw rozejrzyjmy się po rynku, czy rzeczywiście taką ofertę otrzymamy, a potem można od nowego pracodawcy przyjąć list intencyjny - podsumowała Olga.
Jeśli rozmowa nie przyniosła rezultatów, warto umówić się na kolejną za 3 bądź 6 miesięcy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małgorzata Ohme w szczerej rozmowie o rodzicach. "Mama podarowała mi tę śmierć, żeby mnie przeprosić za życie"
- Małgorzata Kożuchowska na zdjęciu z siostrą i mamą. "Jak pięknie podobne"
- Lara Gessler zdradziła płeć drugiego dziecka. Fani: "Jak cudownie"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN