Finanse i Praca

Dodatkowe 500 plus na dziecko - jak je uzyskać? Kapitał Opiekuńczy i jego zasady

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
edziecko/gov.pl
alfexe/Getty ImagesDodatkowe 500 plus na dziecko - jak je uzyskać?

Dodatkowe 500 plus mogą uzyskać rodzice dzieci do drugiego roku życia. Jednak trzeba uważać, ponieważ w przypadku dzieci, które miały rok, gdy nowe przepisy weszły w życie, jest mniej czasu na uzyskanie świadczenia. Jak dostać dodatkowe 500 zł na dziecko? Kto może się ubiegać?

Dodatkowe 500 plus na dziecko - co to za świadczenie

Dodatkowe 500 plus jest to dofinansowanie ze środków Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wprowadzony on został przez Polski Ład. O świadczenie mogą ubiegać się rodzice więcej niż jednego dziecka. Dodatkowe pieniądze mają służyć jako wsparcie do organizacji dzieciom opieki po zakończonym urlopie macierzyńskim. Ma to pomóc matce wrócić na rynek pracy po okresie, w którym zajmowała się nowonarodzonym. 

Zabawy z dziećmi

Kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy dla dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rodzice jedynaków będą mogli ubiegać się rekompensatę w wysokości 400 zł miesięcznie. Z kolei dla rodziców więcej niż jednego dziecka przysługiwać będzie 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata (w sumie 12 tys. zł, nazywane czasami 12 tys. plus) - wybór należy do opiekunów. 

Nowe przepisy weszły w życie z początek 2022 roku. Świadczenie dostępne jest dla rodziców, których dziecko nie ukończyło jeszcze 36. miesiąca życia, a zatem 3 lat. Dostępny jest on także dla rodziców, których dziecko ukończyło 12. miesiąc życia przed 1 stycznia 2022 roku. Wniosek o dodatkowe środki opiekunowie mogą składać na takich samych zasadach - do końca stycznia. W przeciwnym wypadku część środków przepadnie.

Jak uzyskać dodatkowe 500 plus na dziecko?

Wniosek o dodatkowe 500 plus składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można je składać jedynie w formie elektronicznych formularzy poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia oraz PUE ZUS.

Rodzice dzieci, które ukończyły 1. rok życia, muszą się jednak spieszyć. Chociaż kapitał opiekuńczy przysługuje w takiej samej wysokości, to im później zostanie złożony wniosek, tym mniejsza kwota będzie łącznie wypłacona. "Jeśli Twoje dziecko ukończyło 12. miesiąc ale nie ukończyło 35. miesiąca przed 1 stycznia 2022 r., rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje Ci w wysokości 12 000 zł pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc przed 1 stycznia 2022 r. począwszy od tego, w którym dziecko ukończyło 12 miesiąc".

W pozostałych sytuacjach wnioski można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko skończy 9 miesięcy do końca miesiąca, w którym kończy 13 miesięcy. W dokumentach oświadcza się, jaką formę wypłaty się preferuje - 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Pełną instrukcję, jak złożyć wniosek znajdziesz na stronie gov.pl.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: edziecko/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: alfexe/Getty Images

Pozostałe wiadomości